PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Przebaczenie jest sposobem na uleczenie wielu chorób serca zanieczyszczających społeczeństwo

Przebaczenie jest tlenem, środkiem zaradczym leczącym urazy, sposobem na rozładowanie gniewu i uleczenie wielu chorób serca zanieczyszczających społeczeństwo – wskazał w niedzielę papież Franciszek przed modlitwą „Anioł Pański” na Placu św. Piotra.

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” papież Franciszek mówił o przebaczeniu, nawiązując do niedzielnej Ewangelii

– Bóg przebacza w sposób nieobliczalny, ponad wszelką miarę. Taki jest, działa ze względu na miłość, bezinteresownie. Nie możemy Mu odpłacić, ale naśladujemy Go, kiedy przebaczamy naszemu bratu lub siostrze. Dlatego przebaczenie nie jest dobrym uczynkiem, który można wypełnić albo też nie: jest to podstawowy stan dla tych, którzy są chrześcijanami – akcentował Ojciec Święty.

Przebaczając bliźniemu odpowiadamy na bezinteresowność Boga wobec nas, dajemy o Nim żywe świadectwo. I choć przebaczenie często bywa trudne, potrafi przynieść ukojenie – kontynuował Biskup Rzymu.

– Bez przebaczenia nie ma bowiem nadziei, bez przebaczenia nie ma pokoju. Przebaczenie jest tlenem, który oczyszcza powietrze skażone nienawiścią, jest środkiem zaradczym leczącym urazy, jest sposobem na rozładowanie gniewu i uleczenie wielu chorób serca, które zanieczyszczają społeczeństwo – mówił papież Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty zaproponował pewne ćwiczenie. Poprosił, aby każdy z nas pomyślał o osobie, która nas zraniła, modląc się do Boga o siłę, aby móc jej przebaczyć.

– Przebaczmy jej ze względu na miłość Pana: wyjdzie nam to na dobre, przywróci pokój w naszych sercach. Niech Maryja, Matka Miłosierdzia, pomoże nam przyjąć Bożą łaskę i przebaczać sobie jedni drugim – podkreślił.

Papież odniósł się także do kryzysu migracyjnego, z jakim zmaga się Europa. Podkreślił, że jest to zjawisko, które stawia wiele wyzwań; nie jest łatwe, ale któremu – jak akcentował – trzeba wspólnie stawić czoła.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl