fot. Rycerze Kolumba Radom Rada

W marcu ma ruszyć działalność Domu im. bł. ks. M. Mc’Givneya w Radomiu. Ks. W. Lenartowicz: Chcemy wziąć odpowiedzialność za życie konkretnych osób

Ludzie bardzo chętnie zwalniają się dziś z odpowiedzialności za kogokolwiek. Każdy „żyje sobie”. Stworzony przez Rycerzy Kolumba Dom Mc’Givneya jest wezwaniem do konkretnego działania. Tu nie chodzi o jakąś akcyjność, ale wzięcie odpowiedzialności za życie bardzo konkretnych osób – powiedział ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Na terenie radomskiej parafii w marcu ma zostać otwarte centrum aktywności charytatywnej, psychologicznej oraz integracyjnej – Dom im. bł. ks. Michaela Mc’Givneya.

Zbliża się termin oficjalnego rozpoczęcia działalności Domu im. bł. ks. Michaela McGivneya w Radomiu. Miejsce to powstało z inicjatywy Rycerzy Kolumba.

„Będzie prowadzone tu różnego rodzaju poradnictwo, ale także zajęcia muzyczne, teatralne dla dzieci oraz oddzielne zajęcia dla seniorów. Seniorzy są grupą, która chyba najbardziej ucierpiała w związku z pandemią. Mamy duży problem z zachęceniem osób starszych do ponownej integracji i pokonania zrozumiałych obaw i ograniczeń” – podkreślił ks. Wiesław Lenartowicz.

Powołanie do życia międzypokoleniowego centrum integracji i pomocy jest jedną z wielu inicjatyw realizowanych we współpracy z Rycerzami Kolumba na terenie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu.

„Już na samym początku wojny na Ukrainie zorganizowaliśmy magazyn – Centrum Miłosierdzia, w którym przygotowujemy transporty towarów pierwszej potrzeby. Uruchomiliśmy również świetlicę dla polskich i ukraińskich dzieci. Dzięki współpracy z Rycerzami Kolumba ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęliśmy także finalizację prac wykończeniowych Domu Mc’Givneya. Grudniowe nadanie imienia było znakiem, że prace zmierzają ku końcowi” – podkreślił ks. Wiesław Lenartowicz.

3 grudnia 2022 r., podczas wizyty w Radomiu Najwyższego Rycerza Rycerzy Kolumba, Patricka Kelly’ego, uroczyście nadano placówce imię bł. ks. Michaela Mc’Givneya. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

„Mamy nadzieję, że Dom oficjalnie zostanie oddany do użytku w marcu i wówczas rozpocznie się tam systematyczna praca. Teraz są przygotowane dwie kondygnacje. To ok. 500 m2 powierzchni z zapleczem sanitarnym przystosowanym do użytku przez osoby niepełnosprawne” – mówił kapelan Rycerzy Kolumba.

Radomscy Rycerze Kolumba od początku agresji Rosji na Ukrainę podejmują szereg inicjatyw wspierających naszych sąsiadów. Na święta Bożego Narodzenia za wschodnią granicę Polski wysłali 5 tys. paczek żywnościowych. Obecnie organizowana jest kolejna tura pomocy.

„Na początku lutego jest organizowany kolejny transport pomocy żywnościowej dla Ukrainy. Cały czas trwa też akcja »Podaruj dzieciom kurtkę na zimę«. Na terenie diecezji zakupiliśmy i rozdysponowaliśmy 1200 takich kurtek” – dodał duchowny.

Rycerze Kolumba są obecni w Polsce od 15 lat. Liczą prawie 7 tys. członków na terenie 30 diecezji. Założycielem męskiej wspólnoty jest bł. ks. Michael Mc’Givney.

„Rycerzem Kolumba jestem od początku formalnej obecności Rycerzy w Polsce. Założyliśmy wtedy jedną z pierwszych grup. Jako ksiądz odkryłem od razu, że jest to niesamowity pomysł na pracę duszpasterską z mężczyznami. Tu nie chodzi o jakąś akcyjność, ale o świadome bycie mężczyzny we wspólnocie zarówno w swojej rodzinie, jak i w parafii. Brak poczucia odpowiedzialności wydaje się podstawowym problemem. Ludzie bardzo chętnie zwalniają się z odpowiedzialności za kogokolwiek. Każdy »żyje sobie«. A tutaj nagle pomysł, w którym trzeba wziąć odpowiedzialność za życie innych bardzo konkretnych osób – uchodźców, dzieci, osób starszych. To idealna droga dla mężczyzn. Trudno mi sobie wyobrazić jakiekolwiek działania w parafii bez współpracy z tymi mężczyznami” – zaznaczył kapłan.

Family News Service/radiomaryja.pl

drukuj