fot. PAP/Katarzyna Zaremba

Zmarł jeden z górników poszkodowanych we wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła

Zmarł jeden z górników poszkodowanych we wstrząsie, do którego doszło w środę wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła – przekazała w nocy Polska Grupa Górnicza (PGG), do jakiej należy ten zakład. Kilku innych pracowników, którzy ucierpieli w wypadku, przetransportowano do szpitali.

Rzecznik PGG, Aleksandra Wysocka-Siembiga, poinformowała, że zmarły pracownik miał 43 lata, a w kopalni pracował od 14 lat. Jego zgon stwierdził sprowadzony na miejsce lekarz.

Do silnego wstrząsu doszło o godzinie 20:35. Został on zlokalizowany na poziomie 865 metrów.

„Był to samoistny wstrząs górotworu. W strefie zagrożenia przebywało 14 osób” – opisywała.

Według pierwszych doniesień w wypadku zostało rannych dwóch pracowników, w tym górnik, który był reanimowany. Później okazało się, że na różne dolegliwości uskarża się też kilku innych pracowników. PGG podało, że łącznie w wypadku zostało poszkodowanych dziewięciu pracowników, w tym górnik, który stracił życie. Pozostali zostali przewiezieni do szpitali.

„Prace w strefie zagrożenia zostały wstrzymane, a miejsce zostało zabezpieczone. Szczegółowe okoliczności wypadku będą wyjaśnianie” – dodała rzecznik PGG.

Według informacji dyspozytora Wyższego Urzędu Górniczego wstrząs miał energię 3×10 do szóstej J (dżula). Odpowiada to magnitudzie 2,46. Po wypadku na miejsce pojechał dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Był to kolejny podobny wypadek, do jakiego doszło w ostatnich tygodniach w kopani Mysłowice-Wesoła. Pod koniec marca, również w wyniku wstrząsu, poszkodowanych zostało tam czterech górników, którzy doznali m.in. stłuczeń i złamań.

Zmarły górnik to druga osoba, która zginęła w tym roku w górnictwie. Do poprzedniego śmiertelnego wypadku doszło 26 marca w kopalni Bobrek-Piekary. Tam także miał miejsce wstrząs, zginął jeden pracownik, a kilku innych odniosło obrażenia niezagrażające życiu. W ubiegłym roku w branży zginęło 15 osób, spośród których 10 w górnictwie węgla kamiennego.

Jak wynika z danych WUG, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7). Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Wstrząsy powodujące uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, to tąpnięcia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl