fot. httpspixabay.complphotosskry-opieki-rka-nowo-narodzony-3109061

Zjednoczona Prawica wciąż nie przygotowała nowelizacji ustawy „Za życiem”

W październiku mija rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Rząd zapowiadał kompleksową pomoc dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, m.in. w ramach ustawy „Za życiem”. Po prawie roku nowelizacji nadal nie ma.

Po zeszłorocznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego rząd z premierem Mateuszem Morawieckim na czele zapowiadał szeroką pomoc dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

– Będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji i będziemy pomagać dzieciom, żeby mogły się prawidłowo rozwijać w łonie matki, a potem by mogły normalnie żyć – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Żeby rodziny mogły normalnie żyć, niejednokrotnie muszą korzystać ze specjalistycznej opieki medycznej i specjalistycznego sprzętu, a jego kupno to duży wydatek – wskazał ojciec niepełnosprawnych dzieci i prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, Adam Komar.

– Specjalistyczny wózek to koszt rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od jego wyposażenia. Również sprzęt do komunikacji alternatywnej, tablet z oprogramowaniem to kolejne kilka tysięcy złotych – wyliczył Adam Komar.

Przygotowaniem zmian w  ustawie za życiem zajął się m.in. parlamentarny zespół na rzecz życia. Stanowisko wydane zaraz po wyroku TK zakładało zapewnienie kompleksowej opieki perinatalnej i okołoporodowej, w szczególności dotyczącej najtrudniejszych przypadków – przypomniał wiceszef tego zespołu, poseł Bartłomiej Wróblewski.

– Zakładało też konieczność stworzenia nowego programu – albo poprzez 1500 plus dla dzieci niepełnosprawnych, albo poprzez podniesienie zasiłku pielęgnacyjnego – powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski.

Jednocześnie zakładano umożliwienie podjęcia pracy rodzicom lub opiekunom dzieci niepełnosprawnych, pobierającym świadczenia pielęgnacyjne. Od wypracowania propozycji minęło już kilka miesięcy. Efekty?

– Nic nie weszło w życie, w szczególności nie weszła w życie ustawa o hospicjach perinatalnych, pomocy okołoporodowej, wsparciu dla najciężej chorych dzieci – podkreślił poseł Bartłomiej Wróblewski.

Trudno dopatrywać się złych intencji, ale rząd nie traktuje tego priorytetowo – wskazał Krzysztof Tuduj z Konfederacji.

– Rząd PiS raczej zajmuje się tematami, które są gorące medialnie. W sytuacji, gdzie ten temat ucichł i nie ma żadnych protestów, to jest to zrzucane z biurka na koniec kolejki – zauważył Krzysztof Tuduj.

Brak konkretnych działań na rzecz rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi wytyka rządowi również Urszula Pasławska z PSL.

– Ich sytuacja jest coraz gorsza. Wbrew obietnicom nie zostały podjęte żadne skuteczne działania mające na celu poprawę ich bytu – podkreśliła poseł Urszula Pasławska.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik, wskazał na zmiany, które teraz wchodzą w życie. To programy warte miliard złotych zakładające m.in. wypożyczanie sprzętu, opiekę wytchnieniową dla rodziców, program asystenta osobistego oraz środki na zakup samochodów i moduł związany z mieszkalnictwem. Jednocześnie minister Wdówik zapewnił, że trwają prace nad nowelizacją ustawy „Za życiem”.

– Przygotowywana jest nowelizacja ustawy „Za życiem”, która wprowadzi różnego rodzaju zmiany, ale o nich będę mówił, kiedy nowelizację pokażemy – poinformował wiceminister Paweł Wdówik.

Kiedy nowelizacja ujrzy światło dzienne? Na razie nie wiadomo.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl