fot. pl.wikipedia.org

Zawiadomienie do prokuratury ws. prywatyzacji PKP Energetyka

Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie sprzedaży spółki PKP Energetyka. Podnoszą, że sprzedaż spółki zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Parlamentarzyści apelują do minister infrastruktury Marii Wasiak o niezatwierdzenie tej transakcji.

Dziś Polskie Koleje Państwowe i fundusz CVC sfinalizowały proces negocjacji sprzedaży akcji PKP Energetyka SA i podpisały przedwstępną umowę sprzedaży akcji.

Poseł Krzysztof Tchórzewski wskazuje, że spółka PKP Energetyka znajduje się na liście przedsiębiorstwa o szczególnym zaznaczeniu gospodarczo obronnym.

– Polskie Linie Kolejowe dysponują torami, wszystkim co jest w otoczeniu torów i dysponują siecią trakcyjną, która wisi nad torami żeby pociągi mogły jechać. Natomiast wszystko co jest na zewnątrz jest do dyspozycji PKP Energetyki. Sytuacja jest taka, że jeżeli ta firma jest sprzedana funduszowi kapitałowemu, który ma prawo ją sprzedać dalej nie wiadomo jakiemu właścicielowi, to jest pytanie w jaki sposób państwo polskie wyegzekwuje, żeby kierujący tą firmą był na tyle osobą odpowiedzialną dla państwa polskiego, że będzie państwo Polskie w stanie dopuścić go do tajemnic państwowych – powiedział poseł Krzysztof Tchórzewski.

Spółka PKP Energetyka powstała w 2001 roku. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju i dostarcza energię elektryczną m.in. dla PKP Intercity, PKP Cargo. Zajmuje się także sprzedażą paliwa dla przewoźników kolejowych.

RIRM

drukuj