fot. PAP/Radek Pietruszka

PiS: za naszych rządów nastąpił 50-proc. wzrost wydatków na opiekę zdrowotną

Za naszych rządów nastąpił 50-proc. wzrost wydatków na opiekę zdrowotną, w 2015 r. na ten cel przeznaczano 71 mld zł, teraz jest to ponad 105 mld zł, zarzucanie nam, że nie wydatkujemy właściwych środków na opiekę zdrowotną to hipokryzja – mówili w czwartek posłowie PiS.

Wcześniej w czwartek szef PO Borys Budka i kandydatka tej formacji na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konferencji prasowej zaapelowali do posłów PiS, aby nie odrzucali sprzeciwu Senatu do nowelizacji ustawy o RTV i opłatach abonamentowych dotyczącej rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia, a zaoszczędzone dzięki temu 2 mld zł przeznaczyć na służbę zdrowia.

Poseł PiS Kazimierz Smoliński odpowiedział na konferencji w Sejmie, że za rządów PiS nastąpił 50-proc. wzrost wydatków na opiekę zdrowotną.

„To było 71 mld zł w roku 2015 roku, a w tej chwili mamy już ponad 105 mld zł, (czyli) 50-proc. wzrost wydatków na opiekę zdrowotną. Opozycja zarzuca nam, że my nie wydatkujemy właściwych środków na opiekę zdrowotną, to jest hipokryzja i to jest po prostu brak moralnego prawa do takich działań” – mówił Smoliński.

Stwierdził, że za czasów PO deficyt budżetowy wynosił 15 proc.

 „My mamy program >>zero deficytu<<. Nie starcza na wszystko, bo żądania i oczekiwania są większe, ale jeżeli obywatele pozwolą nam dalej rządzić, to będziemy realizować kolejne oczekiwania społeczne i na pewno te wydatki będą się zwiększały, ale dzięki zwiększonym przychodom” – powiedział Smoliński.

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk (PiS) podkreślił, że rząd PiS i prezydent Andrzej Duda są gwarantami wypłat świadczeń społecznych takich jak np. trzynasta emerytura.

„Rząd PiS z prezydentem Andrzejem Dudą jest gwarantem wszystkich świadczeń socjalnych, jeśli zmieni się sytuacja, wtedy już tej gwarancji na pewno nie będzie” – stwierdził Kowalczyk.

Nowela ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej zakładają wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami. 9 stycznia ustawę w całości odrzucił Senat, a w środę sejmowa komisja kultury zarekomendowała Sejmowi, by zgodził się z decyzją Senatu i również odrzucił nowelę. Głosowanie zaplanowane jest na czwartkowy wieczór, Sejm odrzuca stanowiska Senatu bezwzględną większością głosów.

PAP

drukuj