fot. twitter.com

MC: Około 2 mln gospodarstw domowych z dostępem do sieci światłowodowej

Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa dostęp do sieci światłowodowej uzyska ok. 2 mln gospodarstw domowych – zapowiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. W tym w Polsce Wschodniej, na obszarach nieatrakcyjnych dla operatorów.

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wysłuchała w czwartek informacji na temat stanu wdrożenia pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.

Wanda Buk przypomniała, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa ma trzy główne osie, a jego czwarta oś to pomoc techniczna.

„Pierwsza to rozwój sieci szerokopasmowych, wyeliminowanie dysproporcji w rozwoju sieci telekomunikacyjnej na obszarach nieatrakcyjnych z punktu widzenia operatorów i ich inwestycji” – wyjaśniła Buk.

Dodała, że druga oś POPC to e-administracja, czyli e-usługi dla obywateli.

„Usługi, z których już dzisiaj (…) można korzystać – większość z nich jest finansowana z POPC. Trzecia oś to rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa – podstawowych i bardziej zaawansowanych” – powiedziała Wanda Buk.

Na program przeznaczono 2 mld euro.

Wskazała, że POPC wdraża podległe resortowi cyfryzacji Centrum Projektów Polska Cyfrowa, dystrybuujące środki unijne w naszym kraju.

Wiceszefowa resortu cyfryzacji zaznaczyła, że w założeniu pierwsza oś POPC miała finansować światłowody, natomiast MC rozszerzyło go m.in. o hotspoty w gminach i Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE – program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego bezpłatnego i bezpiecznego internetu). Dodała, że w ramach pierwszej osi „mamy za sobą trzy konkursy, czwarty jest w trakcie”.

Poinformowała, że w 2015 r. Centrum Operacyjne Polska Cyfrowa ogłosiło pierwszy konkurs w ramach pierwszej osi POPC przeznaczony przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorców, który został rozstrzygnięty w 2016 r. Dodała, że w ramach tych działań powstało 6 tys. km światłowodów i zostało do nich podłączone 118 tys. gospodarstw domowych.

Wanda Buk oceniła, że „to co zmieniło diametralnie rzeczywistość telekomunikacyjną w naszym kraju” to drugi konkurs w ramach pierwszej osi POPC z 2016 r., który został rozstrzygnięty w 2017 roku.

„On miał charakter bezprecedensowy, dlatego że (…) objął obszar całego kraju podzielonego na ok. 70 obszarów konkursowych. W ramach tego konkursu (…) zobowiązaliśmy operatorów do podłączenia nie tylko gospodarstw domowych, ale też szkół. (…) Wskaźniki POPC mówiły, że za 4 mld zł mamy podłączyć 726 tys. gospodarstw domowych” – zaznaczyła wiceminister.

Powiedziała, że w wyniku drugiego konkursu POPC w 2017 r. do sieci światłowodowej podłączono 53 obszary, a w tym samym roku ogłoszono trzeci konkurs na pokrycie siecią światłowodową pozostałych obszarów, przede wszystkim na terenie Polski Wschodniej. Dodała, że w wyniku trzech konkursów dostęp do szerokopasmowego internetu uzyska ok. 2 miliony gospodarstw domowych i wszystkie szkoły, które dotąd nie miały nie miały dostępu do światłowodu.

„W konsekwencji 272 proc. wskaźnika POPC, do którego zobligowała nas Komisja Europejska zostało pokryte” – zaznaczyła.

Jak oceniła Buk, Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 to jedyny taki program w Europie, który zawiera wszystkie komponenty cyfrowe.

„To jest jego unikalność względem wcześniejszej perspektywy, kiedy te działania cyfrowe były rozproszone w różnych programach. Kończymy akurat perspektywę i możemy powiedzieć, że to było bardzo dobre podejście, znakomicie się sprawdziło i możemy powiedzieć, że chcemy je kontynuować w następnej perspektywie” – zaznaczyła.

Wanda Buk podkreśliła, że w ramach uzgodnień z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej resort cyfryzacji dostał zgodę na to, by wpisać do perspektywy na lata 2021-2027 nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa.

„Jednocześnie w zeszłym roku, w ramach procedowanej ustawy o wspieraniu rozwoju sieci telekomunikacyjnych, wprowadziliśmy Fundusz Szerokopasmowy, czyli dodatkowe środki już nie unijne, tylko z budżetu państwa, które również będą przeznaczone na budowę sieci na tych najbardziej wykluczonych obszarach. Fundusz ten rusza od stycznia przyszłego roku – on będzie uzupełnieniem POPC” – powiedziała wiceminister.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii powołano podkomisję stałą do spraw regulacji prawnych dotyczących algorytmów cyfrowych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl