fot. 4. W-MBOT

Zakończył się IV Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Warmii i Mazurach

W dniach 13-15 sierpnia 2021 roku żołnierze 43. Brygady Lekkiej Piechoty wchodzącej w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział w IV Rajdzie Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Warmii i Mazurach.

IV Rajd Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Warmii i Mazurach ruszył ze Spychowa. Rozpoczęła go odprawa, którą poprowadził naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie – dr Paweł Warot. Uczestnicy, podzieleni na szwadrony noszące imiona bohaterów antykomunistycznego podziemia: ppor. Henryka Wieliczki ps. „Lufa”, chor. Hieronima Rogińskiego ps. „Róg” oraz plut. Marian Borysa ps. „Czarny”, wyruszyli w teren.

Pierwszego dnia celem IV Rajdu Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Warmii i Mazurach była leśniczówka Niedźwiedzi Kąt, w której w latach 1946-1953 często kwaterowali partyzanci. Po powrocie do Spychowa, historyk Delegatury IPN – Michał Ostapiuk, przybliżył uczestnikom IV Rajdu Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Warmii i Mazurach dzieje antykomunistycznego podziemia na Warmii i Mazurach. Dzień zakończył się ogniskiem.

fot. 4. W-MBOT

Rano szwadrony maszerowały już do Dud Puszczańskich. Opuszczając Mazury, podążyli na tereny powiatu ostrołęckiego. To właśnie tu 11 listopada 1953 r., w walce z komunistyczną grupą operacyjną, poległo trzech partyzantów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego: Stanisław Grajek ps. „Mazur”, Aleksander Góralczyk ps. „Topór” i Władysław Sadłowski ps. „Twardy”. Przy pomniku poległych historyk INP opowiedział zebranym tragiczną historię epigonów NZW. Kolejnym celem były Rozogi i gościnna plebania księdza Józefa Midury. Uczestnicy rajdu wieczór spędzili przy ognisku, śpiewając partyzanckie pieśni.

fot. 4. W-MBOT

fot. 4. W-MBOT

15 sierpnia 2021 roku zakończył się IV Rajd Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Warmii i Mazurach. W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy przeszli pod tablicę poświęconą podporucznikowi Henrykowi Wieliczce ps. „Lufa”. Był to jeden z najważniejszych funkcyjnych 5. Wileńskiej Brygady AK. Dowodzony przez niego szwadron w 1946 roku dokonał na Warmii i Mazurach szeregu brawurowych akcji wymierzonych w ogniwa instalującej się w Polsce władzy komunistycznej.

fot. 4. W-MBOT

Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, dr Paweł Warot oraz ppor. Anna Szczepańska, Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, złożyli pod tablicą kwiaty oraz zapalili symboliczny znicz.

fot. 4. W-MBOT

ppor. Anna Szczepańska/radiomaryja.pl

drukuj