fot. PAP/Marcin Bielecki

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Nie będzie wyprzedzania ciężarówek przez ciężarówki na drogach krajowych i autostradach. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało zbadanie możliwości wprowadzenia zakazu takich manewrów.

Sprawa ma związek z czwartkowym karambolem ponad 70 aut na autostradzie A1 w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego. W jego wyniku rannych zostało prawie 40 osób.

Inspiracją dla polskich przepisów mają być zasady obowiązujące w Niemczech – wskazuje minister Andrzej Adamczyk.

Na polskich autostradach i drogach ekspresowych, w odróżnieniu od wielu krajów europejskich, często samochody ciężarowe blokują dwa pasy ruchu. Samochody ciężarowe często wyprzedzają się na odcinku wielu kilometrów. Nie tylko w ten sposób utrudniają ruch, ale stwarzają w ten sposób duże zagrożenie dla ruchu, zwłaszcza w przypadku ograniczonej widoczności. Stąd też podjęliśmy inicjatywę, aby zbadać możliwość wprowadzenia zmian. Proszę nie traktować tego, że jest to zapowiedź zapewnienia zmiany. To jest zapowiedź analiz, które mam nadzieję przyniosą rozstrzygnięcie – wskazał minister infrastruktury i budownictwa.

W Niemczech za wyprzedzenia dłuższe niż 45 sekund grozi mandat w wysokości 100 euro.

Z kolei w Belgii samochody ciężarowe mają zakaz wyprzedzania podczas opadów. Natomiast w Austrii pojazdy o masie większej niż 7,5 tony nie mogą jeździć lewym pasem.

RIRM

drukuj