SP interweniuje w KE

Solidarna Polska zainterweniuje w KE ws. zatrzymanych środków na inwestycje drogowe w Polsce. SP chce w tej sprawie  szerokiej debaty w Parlamencie Europejskim.

Mowa o 4 mld euro zablokowanych przez Komisje Europejską.

Polacy nie mogą być karani za nieudolną politykę rządu Donalda Tuska, dlatego trzeba podjąć wszystkie możliwe kroki w celu zmiany decyzji KE oraz wypłaty unijnych środków finansowych na polską infrastrukturę – powiedział europoseł Zbigniew Ziobro.

– Zdecydowałem – jako parlamentarzysta europejski – skierować do Komisji Europejskiej pytanie w tej sprawie oraz żądać wykazania podstawy prawnej jak również podstaw podejmowania decyzji tak daleko idących dla rozbudowy dróg i autostrad w Polsce. Niezbędne jest jednak wspólne działanie, dlatego chcielibyśmy zwrócić się do wszystkich polskich posłów, niezależnie od opcji politycznej, by wsparli naszą inicjatywę spowodowania debaty na komisji do spraw transportu i infrastruktury w  PE. Byłaby ona poświęcona tej sprawie jak i reakcji KE na inne nieprawidłowości, które zdarzały się w zakresie dysponowania środkami europejskimi w innych krajach – powiedział europoseł Zbigniew Ziobro.

Rząd Donalda Tuska ponosi pełną odpowiedzialność za powstałą sytuację. Nie ma uzasadnienia dla zwłoki, gdyż wiedział o decyzji KE już miesiąc temu – powiedział Arkadiusz Mularczyk przew. klub parlamentarnego SP.

Powstaje pytanie dlaczego rząd polski, który już od połowy grudnia miał wiedzę o wstrzymaniu środków przez Unię Europejską, nie podjął żadnych działań. Dopiero teraz pod naciskiem opinii publicznej, pod naciskiem mediów, pani minister Bieńkowska oraz pan minister Nowak wybierają się do Brukseli na negocjacje w tej sprawie. Minął ponad miesiąc, gdzie wydaje się, że nic w tej sprawie nie zrobiono. Więc jak działają procedury, jak działa w tej sytuacji administracja, gdzie przez tak wiele dni nie podjęto działań, których celem byłoby przywrócenie tych środków na budowę dróg i autostrad? – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Możemy mówić o zmowie milczenia rządu Donalda Tuska, nie może on unikać odpowiedzialności za takie sytuacje jak zatrzymanie dotacji unijnych. Zagrożony jest  interes państwa – stwierdził poseł Andrzej Romanek z SP.

– Premier i pan minister, jak jest potrzeba przecinania wstęg, wypinania piersi do orderów, są pierwsi. Dziś, kiedy jest poważny kryzys, pan premier się schował. Panie premierze! Więcej odwagi. Pan premier i pan minister zachowują się jak polityczne strusie. Wsadzili głowy w piasek i mówią, że nic się nie stało. Nie możecie znaleźć pana premiera w kancelarii, ani ministra w ministerstwie. Trzeba ich szukać w którejś z polskich piaskownic. To jest zabawa. To jest żart. Tak Polską rządzić nie można. Wzywamy pana premiera aby do tej kwestii się odniósł i ustosunkował bo tego wymagają i oczekują Polacy – powiedział poseł Andrzej Romanek.

Wypowiedź Zbigniewa Ziobry:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Arkadiusza Mularczyka


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Andrzeja Romanka:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj