fot. PAP

Kolejarze nie ogłoszą dziś decyzji o strajku generalnym

Podczas spotkania kolejarskich związków zawodowych z pracodawcą postanowiono o przedłużeniu obowiązywania ulg na przejazdy pociągami do końca lutego. Rozmowy dotyczące przedmiotu sporu zbiorowego będą więc kontynuowane.

Nie wiadomo jednak kiedy zostaną wznowione Na razie ogłoszono przerwę. Wiadomo natomiast, że w mediacjach nie będzie już uczestniczył prezes Związku Pracodawców Kolejowych Krzysztof Mamiński. Dziś podał się on do dymisji.

Postulaty związkowców dotyczą ulg na przejazdy pociągami dla pracowników spółek kolejowych oraz kolejowych emerytów. Dotychczasowe wielogodzinne spotkania związkowców i pracodawców nie doprowadziły do osiągnięcia porozumienia.

Prezes PKP SA i szef całej grupy PKP Jakub Karnowski poprosił dziś kolejarskich związkowców, by nie podejmowali decyzji o strajku generalnym. Powiedział, że do 28 lutego przedłużone zostają stare zasady naliczania ulg przejazdowych dla kolejarzy.

„Zdecydowaliśmy się przystać na postulat związkowców, który był wczoraj zgłoszony – mianowicie przedłużamy na kolejny miesiąc stare zasady finansowania ulg kolejowych, czyli do 28 lutego włącznie, w nadziei na to, że strona związkowa się opamięta” – powiedział na konferencji prasowej Karnowski.

Dodał, że kolejarze nadal będą mieli 99-proc. ulgę na przejazdy, ale nie będzie ona dotyczyć pierwszej klasy.

„Przedłużając o miesiąc stare zasady, jednocześnie apelujemy do związkowców, aby nie doprowadzili do strajku generalnego w obronie swoich przywilejów. Uważamy, że nasze ustępstwa są maksymalne i duże, ale prosimy, by nie doszło do strajku generalnego, bo to uderzy w naszych pasażerów” – powiedział Karnowski.

Szef PKP odniósł się też do czwartkowej informacji o dymisji prezesa Związku Pracodawców Kolejowych Krzysztofa Mamińskiego, który nie reprezentuje już pracodawców w sporze ze związkowcami. „Niestety w skutek chamskich zachowań niektórych przedstawicieli strony społecznej, dzisiaj zrezygnował z tej funkcji” – powiedział Karnowski.

PAP

drukuj