fot. PAP/Mateusz Marek

Nowe przystanki kolejowe w całej Polsce

W ciągu pięciu lat powstanie 200 przystanków kolejowych w całej Polsce. Mają one wymazać białe plamy komunikacyjne. Taką deklaracje złożyli prezydent Andrzej Duda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowy program infrastrukturalny warty miliard złotych, prezydent Andrzej Duda ogłosił w Józefinie pod Warszawą, gdzie zostanie wybudowany jeden z przystanków.

– To jest wsparcie dla społeczności lokalnych. To jest likwidacja wykluczenia komunikacyjnego i w naszym przeświadczeniu jest to budowa wielkiego programu tworzenia nowoczesnej Polski, tej prawdziwie nowoczesnej, bo w pełni dostępnej mieszkańcom – powiedział Andrzej Duda.

https://www.gov.pl/photo/6bd5c4b4-3055-421c-8644-f0c21ef2b205

Program zakłada budowę ponad 100 nowych przystanków oraz modernizację już istniejących. Inwestycje mają być jednak realizowane w tych miejscach, gdzie na pewno w przyszłości będą zatrzymywały się pociągi.

10 milionów Polaków ma utrudniony dostęp do kolei. Dwa miliony osób mieszka przy torach, ale pociągi nie zatrzymują się w ich miejscowościach. To wynik wieloletnich zaniedbań. Trzeba to zmienić – mówił Stanisław Moryc, ekspert ds. infrastruktury.

– Nierzadko jest tak, że tam nie przyjeżdża ani pociąg, ani autobus. A jeżeli będziemy budowali tę komunikacją, która jest komunikacją kolejową, to tym samym te osoby będą miały lepszą możliwość dojazdu do większych miast – podkreślił Stanisław Moryc.

Takie inwestycje są oczekiwane przez Polaków, co pokazuje przykład Lublina, gdzie mieszkańcy przez lata walczyli o nowy przystanek: Lublin-Zachód – zaznaczył radny miasta Tomasz Pitucha.

– To umożliwi lepsze korzystanie dużej części mieszkańców Lublina i okolic z kolei – powiedział Tomasz Pitucha.

Program budowy przystanków ma pobudzić też gospodarkę.

– To są właśnie drobne inwestycje, na które przetargi będą rozpisywane po kolei, na każdą z nich z osobna i dzięki temu będą mogły je przede wszystkim realizować właśnie mniejsze firmy budowalne, polskie firmy – powiedział Andrzej Duda.

Skorzystają one także z [Programu Kolej Plus], w ramach którego powstają nowe połączenia oraz z [Funduszu Dróg Samorządowych], którego budżet na najbliższe lata to blisko 36 miliardów złotych – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Dzisiaj możemy powiedzieć, że wirus nie zatrzymał polskich budów, które są w realizacji, budów dróg, przebudowy szklaków kolejowych. Wirus również nie zatrzymał naszych działań, które mają zwiększyć ilość tych inwestycji, które mają zwiększyć liczbę miejsc pracy – wskazał Andrzej Adamczyk.

Dodatkowe środki do samorządów na inwestycje popłyną z rezerwy subwencji ogólnej – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– 336 mln zł nowych środków finansowych będzie skierowane w ciągu najbliższych kilku tygodni do samorządów na kolejne inwestycje drogowe – powiedział Rafał Weber.

Resort infrastruktury zatwierdził 112 nowych inwestycji w całej Polsce, zgłoszonych przez samorządy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl