Zachowawcza polityka zagraniczna Ewy Kopacz

Desygnowana na premiera Ewa Kopacz uważa, że Polska razem z innymi krajami Europy powinna wspierać Ukrainę w konflikcie z Rosją.  Jednocześnie Ewa Kopacz zaznaczyła, że nie powinniśmy być czynnym uczestnikiem konfliktu zbrojnego.

Z kolei pytana, czy Polska powinna wysłać broń na Ukrainę stwierdziła, że „Polska powinna zachowywać się jak polska rozsądna kobieta. Nasze bezpieczeństwo, nasz kraj, nasz dom, nasze dzieci są najważniejsze.”

Poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych liczy na to, że Grzegorz Schetyna, nowy minister spraw zagranicznych, nie będzie prowadził polityki w myśl Ewy Kopacz. Jednak jeśli tak będzie, Polska umniejszy swoją pozycję na arenie międzynarodowej – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

– Jeśli miała to być wykładnia polityki, czyli taki kobiecy izolacjonizm tzn., że trzeba zamknąć się we własnym domu i opiekować się dziećmi to mamy do czynienia z zasadniczą zmianą polskiej polityki zagranicznej. Oznaczałoby to, że chcemy się odizolować od naszego własnego regionu, środowiska politycznego. To byłaby daleko idąca zmiana polityczna, ale zmierzająca w złym kierunku. Mam nadzieję, że jest to tylko taki lapsus słowny, a nie poważna deklaracja polityczna. Wizja Polski, która będzie powtarzać to, co powie Unia Europejska, sama z siebie będzie jak najdalej od wszystkich poważnych wyzwań świata, zarygluje się we własnym domu i będzie czekała, aż świat sam się uspokoi jest dość szokująca – akcentował poseł Krzysztof Szczerski.

Ewa Kopacz ogłosiła dziś skład nowego gabinetu. Znalazło się w nim 5 nowych szefów resortów. Grzegorz Schetyna ma zostać ministrem spraw zagranicznych i zastąpić Radosława Sikorskiego, który jest wspólnym kandydatem koalicji PO-PSL na marszałka Sejmu.

Skompromitowanego w aferze taśmowej Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisku szefa resortu spraw wewnętrznych ma zastąpić Teresa Piotrowska. Maria Wasiak będzie nowym ministra infrastruktury i rozwoju, Andrzej Halicki będzie ministrem administracji i cyfryzacji a Cezary Grabarczyk ministrem sprawiedliwości. Pozostałe resorty Ewa Kopacz pozostawiła bez zmian.

Nowa Rada Ministrów ma zostać powołana w poniedziałek. 1 października Kopacz wygłosi w Sejmie expose, a za miesiąc odbędzie się przegląd wiceministrów.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl