Kontrowersyjne prawo dot. rodzicielstwa zastępczego

Dziś wchodzi w życie znowelizowana ustawa o rodzicielstwie zastępczym. Zmienia ona sposób finansowania pobytu dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych. 

Wprowadza też obowiązek wysłuchania dziecka przez instytucje, które orzekają o umieszczeniu w pieczy zastępczej lub skierowaniu do adopcji. Nowela określa także czas na uregulowanie prawnej sytuacji dziecka przebywającego w pieczy zastępczej. Będzie to 18 miesięcy.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, mówi że ta ustawa nie rozwiązuje najważniejszego problemu, jakim jest odbieranie dzieci z powodu biedy.

– Informacje, które do nas docierają, mówią o tym, że dzieci trafiają do rodziny nieprzygotowanych do tego zadania. W tych zmianach istnieje również zapis, że w każdym przypadku należy wysłuchać dziecko i brać jego głos pod uwagę. Tu mamy zastrzeżenia co do tego zapisu, bo to dorośli powinni decydować za dziecko – zaznacza poseł Szwed.

Inne zmiany jakie wprowadza ustawa o rodzicielstwie zastępczym, to zasada nierozdzielania nieletniej matki przebywającej w pieczy zastępczej od dziecka. Złagodzono też przepisy dotyczące placówek wsparcia dziennego, których większość  była zagrożona likwidacją.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl