fot. PAP

Zachodniopomorskie: Ponowne wybory samorządowe w marcu i kwietniu

Mieszkańcy kilku zachodniopomorskich miejscowości ponownie zagłosują w wyborach samorządowych w marcu i kwietniu. Ustalono pierwsze terminy, w których zgodnie z decyzją sądu wybory muszą być powtórzone.

Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował, że w Dębnie, Gryficach, Rewalu, Świerznie oraz Łobzie należy jeszcze raz przeprowadzić głosowanie. Sąd rozpatrywał wcześniej protesty wyborcze dotyczące tych miast.

W jednym z okręgów w Dębnie, gdzie wyborcy będą wybierać jednego radnego miejskiego, wybory odbędą się 22 marca. Rozpatrując protest wyborczy sąd uznał, że błędy w wydawaniu kart do głosowania mogły wpłynąć na wynik wyborczy – wydano bowiem karty osobom nieuprawnionym.

29 marca głosować będą także na jednego radnego mieszkańcy Świerzna. Tam też błędnie wydano karty do głosowania. Z kolei w Gryficach głosowanie odbędzie się 12 kwietnia. Wyborcy oddający głosy w jednym z lokali wyborczych otrzymali karty wyborcze z innego okręgu.

Wojewoda, który zarządza przeprowadzenie ponownych wyborów samorządowych, nie ustalił jeszcze terminów wyborów do rad w Rewalu oraz Łobzie. Nie wiadomo też, czy i kiedy odbędzie się losowanie burmistrza Dobrzan. Decyzją sądu Anna Gibas, która wygrała wybory na burmistrza, straciła mandat. Wyrok nie jest prawomocny.

Szczeciński Sąd Okręgowy rozpatrzył już ponad 64 z 77 złożonych protestów wyborczych dotyczących pierwszej i drugiej tury wyborów samorządowych. – poinformował w czwartek rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Tomasz Szaj.

PAP/RIRM

drukuj