fot. twitter.com/SliwkaAndrzej

Za 250 mln zł rozbudowane mają być magazyny Elewarr w północnej Polsce. Min. A. Śliwka: Inwestycje mają wykorzystać potencjał woj. warmińsko- mazurskiego

Modernizacja i rozbudowa magazynów produktów rolniczych spółki Elewarr w północnej Polsce ma kosztować 250 mln złotych. To ważna inwestycja, która przełoży się na eksport zbóż przez bałtyckie porty – ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk,  poinformował, że wchodząca w skład Polskiej Grupy Spożywczej spółka Elewarr rozbuduje powierzchnię magazynową w północnej Polsce. [czytaj więcej] 

„To ważne, bo tutaj są duże gospodarstwa towarowe, produkujące wiele zbóż. To ważne ze względu na odległość do portów Morza Bałtyckiego. Inwestycja jest też istotna po to, by Polska pomagała w eksporcie ukraińskim rolnikom” – mówił podczas konferencji w Bartoszycach wicepremier Kowalczyk.

Wiceminister aktywów państwowych, Andrzej Śliwka, powiedział, że w Polsce północno-wschodniej infrastruktura Elewarru była przez lata niedoinwestowana i dlatego potrzebne są nakłady.

„Stąd pomysł na Spichlerz Północy. Ma on wykorzystać potencjał znajdujący się w województwie warmińsko- mazurskim. Oddział Elewaru w Malborku ma swej gestii, oprócz miejscowego magazynu, także magazyny w Bartoszycach, Braniewie, Ornecie i Pieniężnie. W latach 2023-2027 na rozbudowę i modernizację magazynów przeznaczonych zostanie 250 mln zł” – mówił wiceminister Andrzej Śliwka.

Jak wskazał, jest to przełomowe działanie, ponieważ „polscy rolnicy będą podejmować współpracę z polską spółką, która będzie ich traktować po partnersku”. Dodał, że obecnie z Elewarem współpracuje 2,5 tys. rolników z woj. warmińsko-mazurskiego, a dzięki zwiększeniu powierzchni magazynowej ta liczba może się podwoić.

Prezes spółki Elewarr, Hubert Grzegorczyk, powiedział, że inwestycja przyczyni się także do usprawnienia technologii.

„Jako Elewarr będziemy mogli wchodzić w nowe obszary działania polskiego rolnictwa, np. prowadzenie intensywnego skupu kukurydzy. Nasze elewatory w Bartoszycach i Pieniężnie nie mają takich zdolności technologicznych” –  dodał.

Wskazał, że „większa powierzchnia magazynowa zostanie także przeznaczona pod rezerwy strategiczne, które odpowiadają za bezpieczeństwo kraju”.

„Zapewni zwiększenie eksportu, przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy i ożywienia terenów popegeerowskich” – mówił Hubert Grzegorczyk.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl