fot. https://pixabay.com/

Z. Kuźmiuk o przejęciu kontroli nad lasami przez UE: Unia potrzebowałaby w tym celu jednomyślności, a w Radzie Europejskiej jej na pewno nie będzie

Unia Europejska potrzebowałaby jednomyślności do przejęcia kontroli nad lasami, a w Radzie Europejskiej jej na pewno nie będzie – ocenił europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Polityk skomentował w ten sposób decyzję Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego. Gremium wydało pozytywną opinię w sprawie zmiany traktatów. Chodzi o przeniesienie leśnictwa z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednak jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię w sprawie zmiany traktatów. Chodzi o przeniesienie leśnictwa z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednak jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zaznaczył w Polskim Radiu, że takiej zgody nie będzie.

Szczęśliwie jest tak, że zarządzanie lasami jest przyporządkowane krajom członkowskim i trzeba byłoby pozmieniać traktaty, żeby stało się inaczej. W normalnej procedurze zmiany traktatów – moim zdaniem – to jest niemożliwe. W tej sprawie Polska będzie miała na pewno sojuszników w krajach Europy Północnej takich jak Szwecja czy Finlandia. Choć w tych krajach większość stanowią lasy prywatne, ale one absolutnie nie chcą słyszeć o tym, żeby władze nad lasami oddać Brukseli, więc tutaj będziemy mieli sojuszników. Trzeba być rzeczywiście czujnym – zaznaczył poseł do PE.

Polskie władze nie zgadzają się na zmianę traktatów w tym obszarze. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie jest wykluczone zastosowanie weta. Art. 4 Traktatu o funkcjonowaniu UE przewiduje, że kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie stosują się m.in. do takich głównych dziedzin jak: rynek wewnętrzny, transport i środowisko.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl