fot. pixabay.com

Unia Europejska postanowiła zamrozić 6,3 mld euro funduszy dla Węgier

Unia Europejska postanowiła zamrozić 6,3 mld euro funduszy dla Węgier z uwagi na praworządność – podała Rada Unii w komunikacie. Decyzja została podjęta przez ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej większością kwalifikowaną w ramach unijnego mechanizmu warunkowości.

Rada Unii Europejskiej podała, że „ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zalecili Radzie przyjęcie w drodze procedury pisemnej decyzji wykonawczej na mocy rozporządzenia w sprawie warunkowości w odniesieniu do Węgier”.

„Zalecenie oznacza, że Komitet Stałych Przedstawicieli uzyskał wymaganą większość kwalifikowaną do wprowadzenia środków ochrony budżetu Unii przed skutkami naruszeń zasad praworządności na Węgrzech, dotyczących zamówień publicznych, skuteczności działań prokuratorskich oraz walki z korupcją na Węgrzech. Wpływ tego zawieszenia na budżet wynosi około 6,3 mld euro w postaci zobowiązań budżetowych” – podała Rada w komunikacie.

„Biorąc pod uwagę, że środki zaradcze przyjęte dotychczas przez Węgry są dotknięte istotnymi uchybieniami, które poważnie zagrażają ich adekwatności do zaradzenia naruszeniom zasad praworządności stwierdzonym przez Komisję w jej wniosku, Rada uważa, że wynikające z tego ryzyko dla budżetu Unii pozostaje wysokie. Jednak w świetle liczby i znaczenia środków zaradczych, które Węgry wdrożyły w zadowalający sposób, oraz biorąc pod uwagę stopień współpracy, >>rozsądnym przybliżeniem<< byłoby ustalenie pozostałego ryzyka dla budżetu na poziomie 55 procent zobowiązań” – napisano.

Rozporządzenie w sprawie warunkowości jest instrumentem mającym na celu ochronę budżetu Unii i interesów finansowych Unii.

W ostatnim czasie Węgry przyjęły szereg „środków zaradczych”. Jednak 30 listopada na podstawie swojej analizy, którą potwierdziła w zaktualizowanej ocenie z dnia 9 grudnia, Komisja stwierdziła, że te „środki zaradcze” nie były w pełni zadowalające, aby osiągnąć cel rozporządzenia w sprawie warunkowości, jakim jest ochrona budżetu Unii.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl