XVI Dzień Papieski

W Polsce już po raz szesnasty obchodzimy Dzień Papieski. W tym roku przebiega on pod hasłem „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”. Tradycyjnie dziś także Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbiera pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży z niewielkich miejscowości.

Msze święte, nabożeństwa, konferencje naukowe, panele dyskusyjne, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe – tak w skrócie wygląda Dzień Papieski w całej Polsce. Główne uroczystości odbywają się w Warszawie. Tamtejsze obchody rozpoczęły się mszą św. w bazylice św. Krzyża. Ks. bp Henryk Tomasik, biskup radomski, podkreślał w homilii, że dziś w sposób szczególny dziękujemy za św. Jana Pawła II oraz tegoroczne Światowe Dni Młodzieży  w Krakowie.

– Spełniło się to, co mówił św. Jan Paweł II o ŚDM. Rzesza młodych ludzi wierząca w Chrystusa, idących za krzyżem Roku Świętego, stanie się jeszcze raz żywą ikoną pielgrzymującego Kościoła po drogach świata – mówił ks. bp Henryk Tomasik.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że w nauczaniu zarówno św. Jana Pawła II, jak i papieża Franciszka można dostrzec wspólne akcenty.

– Ojciec Św. Franciszek, podobnie jak św. Jan Paweł II, wprowadzał  młodzież w ciszę i pogłębioną modlitwę, a także w radosną refleksję nad postawą młodego człowieka i wskazał konkretne zadania, które mają wyrażać postawę prawdziwego chrześcijanina – zaznaczył ks. bp Henryk Tomasik.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jak co roku zbiera pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży z niewielkich miejscowości.

– Gdyby nie wsparcie Fundacji, to pewnie nie byłoby mnie tutaj. Nie studiowałabym w Toruniu  i nie wiem czy w ogóle bym studiowała. To jednak jest dla nas duże wsparcie ze strony Fundacji. Nie chodzi tylko o finanse, ale też o wsparcie duchowe, o to, że zawsze możemy liczyć na czyjąś pomoc – wyjaśnia Dorota, stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Wolontariusze będą kwestowali w całym kraju do 22 października. Program stypendialny można wspierać wpłacając pieniądze na konto Fundacji lub wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod nr 74 265. Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. – zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża, które miało miejsce 16 października. W świętowanie tego wyjątkowego dnia coraz częściej włącza się Polonia na całym świecie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj