Zobowiązanie do wierności

Od wczoraj Papież Polak jest patronem swojego rodzinnego miasta. – Błogosławiony Jan Paweł II wraca do Wadowic, aby strzec tego miasta, by zawsze było wierne Bogu i Ojczyźnie. Wadowice powinny przemawiać jego językiem, nauczaniem, dziedzictwem, które zostawił – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, podczas uroczystości.

Na Eucharystii sprawowanej z okazji 92. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Wadowicach zgromadzili się młodzi ludzie z całej Polski – uczniowie z Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. W czasie Mszy św. ks. kard. Stanisław Dziwisz przekazał Ewie Filipiak, burmistrz Wadowic, dekret Stolicy Apostolskiej nadający miastu patronat bł. Jana Pawła II. W homilii metropolita krakowski wezwał mieszkańców Wadowic do odkrywania na nowo wielkiego dziedzictwa Ojca Świętego. – Niech Wadowice zawsze będą wierne i święte – mówił ksiądz kardynał.

– Chcemy być wierni Ewangelii, chcemy bronić miejsca krzyża i wiary w życiu osobistym i społecznym, chcemy bronić miejsca Kościoła w naszej Ojczyźnie – deklarowała w czasie uroczystości Ewa Filipiak. Przypomniała słowa wypowiedziane przez Papieża podczas jego ostatniej wizyty w rodzinnym mieście 16 czerwca 1999 roku: „Wadowice, miasto mego dzieciństwa, przez wzgląd na dom, na rodzinny dom i dom Pana będę się modlił o dobro dla ciebie”. Prośba o ustanowienie patronatu zrodziła się w sercach wadowiczan po beatyfikacji Papieża Polaka. Wczoraj Wadowice otrzymały oczekiwany dokument. Bardzo wymowne jest to, że ten dekret papieski został podpisany 2 kwietnia, w rocznicę narodzin Jana Pawła II dla Nieba, a przekazany jego rodzinnemu miastu 18 maja, w 92. rocznicę jego urodzin. Już ponad tysiąc szkół w Polsce obrało na patrona Jana Pawła II. Przedstawiciele tej ogromnej społeczności młodych byli obecni wczoraj w Wadowicach. To właśnie w ich obecności ks. kard. Stanisław Dziwisz przypomniał o pragnieniu, aby po światowych dniach młodzieży w Brazylii, kolejne – w 2015 r. odbyły się w Polsce, w Krakowie.

Uroczystości transmitowało Radio Maryja i Telewizja Trwam, co podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz, dodając, że dzięki tym mediom z Wadowicami mógł łączyć się duchowo cały świat.

Małgorzata Bochenek

***

Papieskie urodziny
Nasz Dziennik, 2012-05-18

W przypadającą dziś 92. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach nastąpi ogłoszenie Jana Pawła II patronem miasta. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 12:00.

Na uroczystości do wadowickiej bazyliki Ofiarowania NMP już po raz dwunasty przyjadą uczniowie szkół im. Jana Pawła II z całej Polski. Mszy św. przewodniczył będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Do Wadowic ma też przybyć naturalnej wielkości woskowa figura Jana Pawła II z muzeum Madame Tussauds w Londynie. Kilkudniowe „Papieskie urodziny w środku Polski” rozpoczynają się już dziś w miejscowości Piątek (województwo łódzkie), gdzie znajduje się geometryczny środek Polski. Okazją do uczczenia 92. rocznicy urodzin Karola Wojtyły jest 5. rocznica nadania miejscowemu Gminnemu Przedszkolu imienia bł. Jana Pawła II. W sobotę podczas uroczystej Mszy św. o godz. 19.00 do kościoła pw. Trójcy Świętej przybędą relikwie bł. Jana Pawła II. Towarzyszyć im będzie kopia figury Matki Bożej Fatimskiej z budowanego w Radzyminie sanktuarium bł. Jana Pawła II.

***

1000 relikwii
Nasz Dziennik, 2012-05-18

W sumie ponad tysiąc relikwii krwi bł. Jana Pawła II jest już obecnych w Polsce i świecie. Uroczystości związane z obchodami przypadającej dzisiaj 92. rocznicy urodzin bł. Jana Pawła II odbędą się w różnych częściach Polski i globu, a zwłaszcza w tych miejscach, którym patronuje Papież Polak. Ich liczba ciągle rośnie.

– Kult bł. Jana Pawła II jest obecny i rozwija się nie tylko w Polsce, ale w całym Kościele. Ludzie modlą się za przyczyną bł. Jana Pawła II o różne łaski, wśród intencji najwięcej jest próśb o dar macierzyństwa i ojcostwa, modlitwa o jedność w rodzinie, ale także o uzdrowienia z chorób, w tym nowotworowych – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

Jak zaznacza, o intensywnie rozwijającym się kulcie bł. Jana Pawła II świadczy także ogromne zainteresowanie jego relikwiami. – Tysiące próśb o relikwie napływa do kurii krakowskiej czy też do księdza postulatora w Rzymie – mówi ks. prof. Jan Machniak. – Relikwia to kropelka krwi bł. Jana Pawła II umieszczona na materiale z jego sutanny lub ubrania. Takich relikwii zostało już rozdanych ponad tysiąc – zaznacza. Prośby napływają z całego świata, bardzo dużo z Filipin, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej, Włoch, w ostatnim czasie wysłane zostały do Australii. Relikwie bł. Jana Pawła II obecne są w bardzo licznych polskich parafiach. Kilka dni temu trafiły np. do Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. – Ludzi pociąga autentyczność postawy Papieża, jego otwarcie na człowieka, a jednocześnie zakorzenienie w Bogu, jego bardzo głęboka modlitwa – mówi ks. prof. Jan Machniak.

Po beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce powstało wiele parafii pod wezwaniem błogosławionego Papieża Polaka, licznym kościołom zostało nadane jego imię, wznoszone są kolejne świątynie, którym będzie patronował właśnie bł. Jan Paweł II.

W kościołach tworzone są specjalne kaplice, w których w sposób szczególny przy relikwiach można doświadczyć bliskości spotkania z umiłowanym Ojcem Świętym. Taka kaplica powstaje np. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, która 13 czerwca br. przeżywać będzie jubileusz 25-lecia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II i spotkania ze światem kultury i sztuki w tej świątyni. – Trwają prace przygotowujące kaplicę. Centralnym jej elementem będzie postać bł. Jana Pawła II wykonana w marmurze. Również w marmurze zostanie wykuty napis ze słowami z wystąpienia Ojca Świętego nawiązującego do tego miejsca, do figury Chrystusa z Krakowskiego Przedmieścia i do naszej bazyliki. Projekt jest w trakcie realizacji, będzie to miejsce modlitwy przy relikwiach Papieża Polaka – zapowiada ks. Zygmunt Berdychowski CM, proboszcz parafii.

Jedyne w swoim rodzaju sanktuarium Jana Pawła II, wotum wdzięczności za jego życie i pontyfikat, powstaje na osiedlu Victoria w Radzyminie pod Warszawą. – Mury kościoła zostały wzniesione na wysokość sześciu metrów i zabezpieczone do momentu, kiedy będzie można je piąć dalej do góry. Kiedy to nastąpi? Zależy to od możliwości finansowych – mówi dziekan radzymiński ks. prałat Stanisław Kuć. Fundamenty tej świątyni stoją na ziemi zbroczonej krwią polskich żołnierzy, którzy w 1920 r. obronili Polskę i Europę przed bolszewizmem. To wymowne, gdyż rok Cudu nad Wisłą to początek ziemskiej pielgrzymki Karola Wojtyły – bł. Jana Pawła II.

W przyszłości sanktuarium bł. Jana Pawła II ma cieszyć się także Gdańsk. – Parafia została erygowana 7 czerwca. Trwają prace nad projektem kościoła. Od 11 grudnia mamy relikwie bł. Jana Pawła II – mówi ks. Ryszard Gros, proboszcz. Trudno wyliczyć wszystkie miejsca, gdzie erygowane zostały nowe parafie, którym patronuje nasz wielki Rodak. Działają one w większości polskich diecezji.

Małgorzata Bochenek

drukuj