fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. kard. Dziwisz: Wezwanie Jana Pawła II do obrony krzyża – wciąż aktualne

Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane – przypomniał słowa Jana Pawła II ks. kard. Stanisław Dziwisz w środę podczas Mszy św. z okazji 20-lecia wizyty papieża w Zakopanem. Podkreślił, że papieskie wezwanie wciąż jest aktualne.

W uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Krzyża w Zakopanem wzięli udział członkowie Konferencji Episkopatu Polski i setki wiernych. Papież odwiedził Zakopane dokładnie 20 lat temu.

Podczas homilii ks. kard. Dziwisz wielokrotnie przywoływał słowa papieża wypowiedziane do rodaków podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią 6 czerwca 1997 r.

Ksiądz kardynał zaznaczył, że szczególnie zostały zapamiętane słowa papieża, odnoszące się do krzyża. Papież wówczas odniósł się w słowach homilii do ponadstuletniego krzyża na Giewoncie, który – jak powiedział – „jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. (…) Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk”.

Ks. kard. Dziwisz wspominał słowa Jana Pawła II: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”. Zaznaczył, że te słowa są nadal aktualne.

Ksiądz kardynał powiedział podczas homilii, że szczególnie zapamiętano także to, co Jan Paweł II powiedział o krzyżu na Giewoncie pod koniec Mszy św. pod Wielką Krokwią: „Ten krzyż mówi całej Polsce: +sursum corda! – w górę serca!+ Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: +sursum corda+”.

„Wiemy, że szczególne miejsce w sercu Ojca Świętego zajmowało Podhale i zamieszkujący tę przepiękną krainę lud. Zakopane długo i cierpliwie musiało czekać na jego wizytę, ale doczekało się” – mówił ks. kard. Dziwisz.

Podczas uroczystej Mszy św. przypomniano słowa hołdu górali złożonego 20 lat „synowi gór, największemu z rodu Polaków”: „Dziękujemy, Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak dom ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi” – powiedział 20 lat temu pod Wielką Krokwią ówczesny burmistrz Zakopanego Adam Bachleda-Curuś.

W związku z 20-leciem wizyty papieża w Zakopanem zorganizowano kilka wystaw i wydano okolicznościowe albumy. W sobotę w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” będzie można zwiedzać apartament, w który zamieszkał Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki.

We wtorek w Zakopanem odbyły się główne polskie uroczystości 100-lecia objawień fatimskich, podczas których księża biskupi odnowili „Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi”. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło oraz ministrowie i parlamentarzyści.

PAP/RIRM

drukuj