1 czerwca w stolicy procesja z relikwiami Jana Pawła II

Uroczysta procesja z relikwiami św. Jana Pawła II przejdzie przez stolicę 1 czerwca, w Święto Dziękczynienia. Trasa procesji wiedzie z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, procesja będzie okazją do podziękowania Bogu za Jana Pawła II, jego pontyfikat i niedawną kanonizację.

„Relikwie św. Jana Pawła II zostaną przeniesione w uroczystej procesji z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas mszy świętej dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia” – poinformował ks. kard. Kazimierz Nycz.

Dodał, że będzie to także okazja do zbadania postępu prac w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej i zobaczenia przestrzeni muzealnej.

Msza św. rozpocznie się o godz. 12:00. Przewodniczyć jej będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolin; on także wygłosi homilię. Eucharystię koncelebrować będą przedstawiciele Episkopatu Polski i kapłani. Uczestniczyć w niej mają m.in. prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele grup zawodowych, zrzeszeń, wierni z Warszawy i innych części Polski.

Metropolita warszawski powiedział, że ks. kard. Parolina będzie także uczestniczył w obchodach 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności. „Wierzę, że jest to gest uznania dla naszego kraju i Papieża-Polaka” – powiedział ks. kard. Kazimierz Nycz.

Dla rodzin z dziećmi zostały przygotowane liczne atrakcje, m.in. gra rodzinna „Jan Paweł II – święty dookoła świata”. Będzie ruchomy „Teatr XXI wieku” w odsłonie 24 scen biblijnych i historycznych. W powstającym Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyświetlany będzie film o przyszłej ekspozycji stałej tej placówki.

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł powiedział, że dzięki wsparciu darczyńców udało się zebrać w ubiegłym roku 20 mln zł na budowę Centrum – możliwe było ukończenie wielu etapów prac, m.in. związanych z kopułą, potężnymi świetlikami, izolacją przeciwwodną czy rozpoczęcie prac nad ociepleniem i wyłożeniem kamieniem elewacji oraz wstawieniem pierwszych okien. Gaweł podkreślił też, że nastąpił znaczny postęp prac w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Prowadzone są prace związane przy poziomej elewacji muzeum od strony północnej – w postaci podwieszonego sufitu. Kard. Nycz wyraził podziękowanie wszystkim darczyńcom z całej Polski i spoza granic, którzy „każdego dnia przyczyniają się do wspierania tego Wotum Narodu, które będzie służyło przyszłym pokoleniom”. Jak powiedział hierarcha, jego wielkim pragnieniem jest, aby w 2016 roku Papież Franciszek mógł poświęcić Świątynię Opatrzności Bożej oraz wejść do nowo otwartego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl