fot. PAP/EPA

Ks. kard. S. Dziwisz o zamachu na św. Jana Pawła II: Papież był niewygodny, domagał się przestrzegania praw człowieka

Zamach na św. Jana Pawła II był konsekwencją jego niezłomnej postawy w domaganiu się przestrzegania praw każdego człowieka, szczególnie w kontekście zniewolenia poprzez totalitaryzmy. W tamtym czasie taki Papież dla wielu był niewygodny – podkreśla w rozmowie z portalem PolskiFR.fr. ks. kard. Stanisław Dziwisz w 40. rocznicę tego zamachu.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz zaznacza, że św. Jan Paweł II od początku swojego pontyfikatu stanowczo apelował w sprawie osób prześladowanych, represjonowanych oraz społeczeństw zniewolonych przez totalitaryzmy.

„Sam pochodził z Polski, czyli kraju, który w XX wieku doświadczył okrucieństw nazizmu i komunizmu. Doskonale rozumiał, jaką krzywdę wyrządza totalitarna przemoc stosowana przez władze wobec pojedynczych obywateli i całych społeczeństw. Stąd wynikała jego niezłomna postawa, gdy domagał się przestrzegania praw i godności każdego człowieka. Zapłacił za to wysoką cenę, ale zamach nie zdołał przerwać jego misji” – powiedział wieloletni sekretarz św. Jana  Pawła II.

Dodał, że chwile po zamachu były bardzo dramatyczne, życie Papieża, który w wyniku ran cierpiał, było poważnie zagrożone.

„Trzymając osuwającego się i silnie krwawiącego Ojca Świętego byłem w szoku, ale wiedziałem, że musimy działać, żeby ratować jego życie. Św. Jan Paweł II, mimo bólu, zachował spokój, zawierzał się Bogu i Maryi i już w drodze do szpitala, tracąc świadomość, powiedział do mnie, że przebacza zamachowcowi” – wspomina ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Podkreśla również, że po rekonwalescencji św. Jan Paweł, mimo wprowadzonych zabezpieczeń, nie unikał spotkań z ludźmi, zagranicznych pielgrzymek i nadal z odwagą głosił swoje przesłanie.

„Wielokrotnie mówił, że ocalenie życia zawdzięcza Maryi. Odwiedził w więzieniu zamachowca i przez chwilę z nim rozmawiał. Wrogom papieża nie udało się go zatrzymać przemocą, miał misję powierzoną przez Boga, którą kontynuował do końca” – zaznacza ks. kard. Stanisław Dziwisz.

PolskiFR.fr/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl