W Albanii zostanie odsłonięty pomnik św. Jana Pawła II

W mieście Batore, na przedmieściach Tirany (stolicy Albanii), zostanie dziś odsłonięty pomnik św. Jana Pawła II. Pomnik odsłoni ks. abp Ramiro Molinero Inglés, nuncjusz apostolski w Albanii. W uroczystości udział zapowiedzieli przedstawiciele placówek dyplomatycznych, a także wspólnoty muzułmańskiej.

Dla parafii w Batore, noszącej wezwanie naszego Wielkiego Rodaka, to szczególny czas. Wierni przygotowując się do dzisiejszych uroczystości, przez okres Wielkiego Postu, rozważali nauczanie polskiego Papieża. Ojciec Andrzej Michoń CSsR, proboszcz parafii, powiedział, że Albańczycy niewiele wiedzą o Polsce, ale kochają św. Jana Pawła II i z dumą podkreślają, że mają „pierwszy na świecie” kościół pod jego wezwaniem.

Ludzie w tej parafii z wielką radością przyjęli mnie, dlatego, że jestem Polakiem. Ze względu na to, że również Jan Paweł II był Polakiem. Ludzie tutaj niewiele wiedzą o Polsce. Nie są w stanie pokazać jej na mapie, natomiast najbardziej rozpoznawalnym znakiem Polski jest właśnie Ojciec św. Jan Paweł II. Przygotowując się do tej uroczystości znalazłem piękny cytat. Jan Paweł II powiedział, że po narodzie polskim najbardziej ukochał naród albański z dwóch powodów, dlatego, że Albańczycy cierpieli bardzo długo i bardzo niesprawiedliwie oraz dlatego, że podarowali światu Matkę Teresę z Kalkuty – zaznaczył o. Andrzej Michoń CSsR.

Kościół pw. św. Jana Pawła II został konsekrowany zaledwie tydzień po kanonizacji polskiego Papieża. Dzisiaj jest to młoda i prężna parafia, którą od blisko dwóch lat prowadzi międzynarodowa wspólnota redemptorystów. Kościół jest też małym sanktuarium św. Jana Pawła II. Jego relikwie podarował kilka lat temu ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Batore leży na przedmieściach Tirany. W wyniku migracji mieszka tutaj wielu katolików, którzy przyjechali z północy kraju w poszukiwaniu pracy.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

POLECAMY rozmowę z o. Andrzejem Michoniem CSsR, proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Batore

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl