Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w europejskich gazetach

Kilka europejskich gazet opublikowało dziś wywiad z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Lider partii rządzącej mówił m.in. o kryzysie migracyjnym i propozycjach Polski ws. zmian w Unii Europejskiej.

Prezes Jarosław Kaczyński w wywiadzie wyjaśnił na czym ma polegać kontrrewolucja, o której wspólnie mówił z premierem Węgier. Jej priorytetem ma być umocnienie narodowego kapitału.

– Nie jesteśmy zwolennikami interwencjonizmu państwowego, ale część gospodarki powinna zostać w rękach państwa. Chcemy więcej polskiego kapitału w gospodarce i bankach, już podjęliśmy kroki – powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński jako kolejny priorytet wskazał „umocnienie patriotyzmu i tożsamości narodowej”. Według lidera partii rządzącej, na Starym Kontynencie należy powrócić do koncepcji państwa narodowego, jako jedynej instytucji zdolnej zagwarantować demokrację i wolność, wielką różnorodność i żywotność kultur. Wyraził opinię, że albo Unia zostanie szybko zreformowana, albo „upadnie”. Prezes PIS odniósł się też do krytyki liderów europejskich pod adresem Polskiego rządu.

– Nie chcą, żebyśmy rządzili. Jesteśmy niewygodni, <not correct>, a Polska jest wielkim krajem. Powiedziano mi, że Węgry są małe, mogą otrzymać pewne ustępstwa, ale nie Polska. A jednak jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i NATO, gospodarka rośnie. […] Ale kto nas atakuje, nie wygra. Polska pozostanie Polską – podkreślił prezes Jarosław Kaczyński.

Wywiad z prezesem Prawa i Sprawiedliwości ukazał się m.in. w gazetach: włoskiej „La Repubblica”, niemieckim „Die Welt” oraz francuskim „Le Figaro”.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj