fot. PAP/EPA

Niemcy chcą zniesienia prawa weta w UE

Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec, chce zniesienia  prawa weta, które przysługuje każdemu państwu Unii Europejskiej. Polityka zagraniczna poszczególnych państw i szeroko rozumiane bezpieczeństwo to dziedziny wyłączone z unijnych traktatów. Oznacza to, że przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji w tych kwestiach na szczeblu unijnym niezbędna jest jednomyślność

Jednomyślność, która nie podoba się politykom, zwolennikom federalizacji Europy.

„Nie możemy dłużej pozwalać na to, by być zakładnikami tych, którzy swoim weto paraliżują europejską politykę zagraniczną. Ci, którzy to robią, w krótkiej lub w dłuższej perspektywie grają ze spójnością Europy. Dlatego mówię otwarcie: weto musi zniknąć, nawet jeżeli oznacza to, że możemy zostać przegłosowani” – poinformował Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec.

Na te słowa na swoim profilu na Twitterze zareagował Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

„W końcu to ostatni mechanizm hamujący niemiecką hegemonię. Niemcy ewidentnie nie mogą już znieść sytuacji, w której inne kraje mogę nie przyjmować ich wizji. I tak długo dawali radę – ocenił wicemin. Marcin Romanowski.

Koncepcja Niemiec nie tylko wymagałaby zmiany traktatów unijnych, ale wprost naruszałaby interesy poszczególnych krajów członkowskich w tym Polski – mówił w TV Republika Witold Waszczykowski, europoseł PiS.

– Marzenia Heiko Massa są niepoparte żadnymi rozwiązaniami traktatowymi, są nieuczciwe, antysolidarnościowe i antyeuropejskie – powiedział Witold Waszczykowski.

Wobec propozycji Niemiec krytyczni są europosłowie nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale także  Platformy Obywatelskiej. Pomysł popiera europoseł Robert Biedroń.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl