fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: Protest związkowców ze spółek energetycznych

W Warszawie trwa protest związkowców ze spółek energetycznych. Organizatorzy wskazują, że jego powodem jest brak dialogu społecznego rządu z branżą oraz zagrożenie utraty miejsc pracy.

W południe w centrum Warszawy, przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce zgromadziły się setki protestujących, którzy obawiają się „dzikiej” likwidacji polskiego górnictwa.

Manifestacja organizowana jest przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Organizatorzy wskazują na łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy. Związki sprzeciwiają się drodze dochodzenia do zeroemisyjności, która zakłada zamykanie kopalń.

„Nie podporządkujemy się interesom Niemiec” – mówił szef „Solidarności” Piotr Duda.

Przychodzi ten moment, w którym trzeba powiedzieć dość i dzisiaj rozpoczynamy marsz do normalności. Jeżeli rząd tego nie zrozumie, to my mamy ku temu narzędzia i potrafiliśmy to skutecznie egzekwować za rządów PO i PSL – dodał.

Uczestnicy manifestacji protestują także przeciw majowej decyzji TSUE, która nakazała natychmiastowe zamknięcie kopalni w Turowie. Decyzja to środek zabezpieczający nałożony w odpowiedzi na skargę Czech. Na początku manifestacji głos zabrał Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Miejsce, w którym rozpoczynamy naszą manifestację też nie jest przypadkowe. Jesteśmy przed warszawskim przedstawicielstwem KE. To tam w Trybunale NIE-Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadła decyzja o tym, że mamy zaprzestać wydobycia polskiego węgla w kopalni Turów. Nie zgadzamy się na to! – wskazał Jarosław Grzesik.

Uczestnicy maniestacji przeszli sprzed siedziby przedstawicielstwa KE przed Ministerstwo Aktywów Państwowych, a następnie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na koniec przejdą przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie nastąpi finał manifestacji.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl