fot. TV Trwam News

Jubileusz Maryjny w Rzymie

Kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata uczestniczyło we Mszy Świętej wieńczącej Jubileusz Maryjny w Rzymie. Był on obchodzony w ramach Roku Miłosierdzia.

W homilii Ojciec Święty Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, która opisuje uzdrowienie dziesięciu trędowatych przez Pana Jezusa. Jednak tylko jeden z nich, Samarytanin, wraca, aby podziękować za cud.

– Jakże ważna jest umiejętność dziękczynienia, uwielbiania Pana za wszystko, co dla nas czyni! Możemy zatem zadać sobie pytanie: czy umiemy powiedzieć dziękuję? Jak często mówimy dziękuję w rodzinie, we wspólnocie, w Kościele? – pytał papież Franciszek.

Najdoskonalszym wzorem wyrażania wdzięczności Panu Bogu jest Matka Boża.

Jej serce, bardziej niż jakiekolwiek inne, jest sercem pokornym i zdolnym przyjąć dary Boga.

– Zadajmy sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi, aby otrzymać dary Boże, lub czy wolimy zamknąć się raczej w zabezpieczeniach materialnych, intelektualnych, w bezpieczeństwie naszych planów – mówił Papież.

Po Mszy Świętej Ojciec Święty wraz z wiernymi odmówił modlitwę anioł Pański. Papież wyraził też solidarność z ofiarami huraganu Matthew.

– Zapewniam o mojej bliskości z tymi narodami i wyrażam zaufanie do poczucia solidarności wspólnoty międzynarodowej, instytucji katolickich i ludzi dobrej woli. Zapraszam do przyłączenia się do mnie w modlitwie za naszych braci i siostry, którzy tak bardzo ucierpieli – apelował papież Franciszek.

Ojciec Święty ogłosił dziś również, że 19 listopada odbędzie się konsystorz, na którym zostanie ustanowionych siedemnastu nowych kardynałów. Do godności kardynalskiej zostanie podniesiony m.in. były generał Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela ks. abp Joseph Tobin CSsR. W 2012 roku przewodniczył on Mszy Świętej podczas XX pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj