XIV Międzynarodowy Kongres AKSiM „Katolicy a wolność religijna”

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się XIV Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wolność religijna”.

Chrześcijaństwo to dziś najbardziej prześladowana religia na świecie – mówił rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– Musimy bardziej stać się świadkami Ewangelii, bardziej powinniśmy być solidarni, żeby się nie wstydzić naszej wiary, upubliczniania naszej wiary – akcentował redemptorysta.

Bo my katolicy swoją siłę odnajdujemy w Bogu.

– Dlatego nie pozwólmy się dać opanować wszystkich, którym wydaje się, że mają władzę tego świata, bo my słuchamy słów i głosu Jezusa – podkreślał w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – ks. kard. Gerhard Müller.

Prefekt senior Kongregacji Nauki Wiary w czasie kongresu wygłosił wykład pt. „Papieże jako obrońcy praw człowieka i wolności religijnej”.

– W imię Chrystusa nie ma nigdy zatem usprawiedliwienia dla bezprawia i ucisku dla pozbawienia wolności i poniżania ludzi przez ludzi. Zawsze jest natomiast jedne święte pełnomocnictwo występowania przeciwko bezprawiu we wszystkich jego przejawach – mówił ks. kard. Gerhard Müller.

Świat przywala jednak na dyskryminację religijną – szczególnie w krajach Bliskiego Wschodu.

– Kościół w Iraku, w Syrii, w wielu innych miejscach przeżywa Wielki Piątek. To od nas zależy czy mu pomożemy dojść do poranka Niedzieli Zmartwychwstania, to od nas zależy czy będziemy Cyrenyjczykami, ludźmi którzy pomogą dźwigać krzyż – wskazywał dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Waldemar Cisło.

Wolność religijna jest także ograniczana w krajach Europy – mówił redaktor naczelny „Do Rzeczy” red. Paweł Lisicki.

– Współczesny Zachód poddaje się nowemu systemowi zamordyzmu czy totalitaryzmu, a wylęgarnią tego szaleństwa stały się niestety ośrodki uniwersyteckie opanowane przez niemarksistów już w latach 60 i 70. O tym my Polacy, żyjąc pod komunistycznym butem, nie mogliśmy sobie zdawać sprawy, jak daleko ta rewolucja kulturowa w państwach Zachodu się dokonała – akcentował red. Paweł Lisicki.

Dlatego właśnie rodzice powinni mieć świadomość, że to na nich spoczywa obowiązek wychowania swoich dzieci – mówił prof. Marek Bielecki z Akademii Sztuki Wojennej.

– Rodzice katoliccy nie mogą scedować wychowania dziecka na grupę rówieśniczą, na szkołę, na Kościół, oni powinni zacząć od siebie – podkreślał.

Wśród prelegentów XIV Międzynarodowego Kongresu znaleźli się także profesorowie z zagranicy: z Albanii, Tajwanu, Filipin, Meksyku, Egiptu i Gruzji.

Dr Mary Erika Bolaños z Uniwersytetu św. Tomasza z Manili mówiła, że wolność religijna to fundamentalne prawo każdego człowieka.

– W naszych czasach szczególne zobowiązanie zmusza nas do wychowania nowego pokolenia katolików. To wyzwanie rozszerza się na szkoły katolickie, to znaczy dać światu uczonych, sportowców, artystów, naukowców, liderów i wszelkich profesjonalistów, którzy są obrońcami godności i prawdy – akcentowała.

Tegoroczny kongres miał zwrócić oczy świata na problem dyskryminacji religijnej, który zdarza się coraz częściej, nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale także w naszej Ojczyźnie.

TV Trwam News

drukuj