Wzrósł PKB. Dane są lepsze od oczekiwań ekonomistów

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w ubiegłym roku o 3,6 proc., wobec wzrostu o 3,3 proc. w 2014 r. – podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym, że PKB wzrośnie o 3,5 proc.

Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie podało, że dane GUS-u dotyczące wzrostu gospodarczego w ubiegłym roku potwierdzają dobrą kondycję polskiej gospodarki i są zgodne z oczekiwaniami resortu. Z optymizmem dane GUS-u odbiera też poseł i ekonomista Jerzy Żyżyński.

– To jest oczywiście informacja optymistyczna, która przynajmniej zaprzecza tym tezom formułowanym przez agencję ratingową Standard & Poor’s – jakoby Polska była w złej sytuacji gospodarczej – z powodów politycznych. Co prawda jest to oczywiście za miniony rok, ale jest to podstawa do tego, żeby jednak oczekiwać dobrej pozycji naszej gospodarki – zauważa Jerzy Żyżyński.

We wtorek GUS potwierdził jednocześnie wstępne szacunki resortu rodziny i pracy dotyczący stopy bezrobocia rejestrowanego, która na koniec 2015 r. wyniosła 9,8 proc. wobec 11,4 proc. na koniec 2014 r.

Warto jednak zauważyć, że dane te nie uwzględniają osób niezarejestrowanych w urzędach pracy. Według niektórych ekspertów bez zatrudnienia może być nawet 6 mln osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl