fot. PAP/Radek Pietruszka

Politolodzy: celem Schetyny m.in. wysunięcie PO na lidera opozycji

Odbudowanie struktur i odzyskanie pozycji lidera wśród opozycji to – jak wskazują politolodzy – główne zadania nowego szefa Platformy Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna w głosowaniu został wybrany na przewodniczącego Platformy. Był jedynym kandydatem.

Schetynę poparło 91 proc. członków PO. Frekwencja wyniosła 52 proc. [czytaj więcej

W swoim wystąpieniu nowo wybrany szef partii powiedział, że będzie starał się odbudować zaufanie Polaków do PO. „Chcemy znowu zwyciężać z tymi, którzy niweczą zaufanie Polaków w lepszą przyszłość” – zaznaczył polityk.

Prof. Robert Alberski, politolog, podkreśla, że głównym konkurentem PO jest dziś Nowoczesna, która wyprzedza ją w sondażach.

– Jeżeli popatrzymy dzisiaj na sondaże, to poparcie dla Nowoczesnej i dla Platformy może tak imponująco nie wygląda. Ale jeżeli zsumujemy tych wyborców, to wychodzi, że ponad 30 proc. wyborców to jest właśnie ten elektorat, który popiera jedną z tych dwóch partii. Problem polega na tym, że któraś z tych partii prawdopodobnie wysunie się na czoło tego wyścigu. I teraz oczywiście jest tak, że Grzegorz Schetyna będzie zapewne chciał, aby tą partią – najważniejszą partią opozycyjną – była właśnie Platforma – mówi prof. Robert Alberski.

Początkowo o przywództwo w PO walczyli również były wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak oraz były minister sprawiedliwości Borys Budka, jednak obaj wycofali się i poparli Schetynę.

RIRM

drukuj