fot. www.gov.pl

[WYWIAD] Wicemin. O. E. Semeniuk-Patkowska: Żadna ideologia nie może być następcą wartości płynących z Ewangelii. Tymczasem widzimy, że te wartości są zastępowane modami i trendami

Żadna ideologia nie może być następcą wartości płynących z Ewangelii. Tymczasem widzimy, że te wartości są zastępowane modami, trendami. A przecież troska o środowisko, o naszych mniejszych braci to bardzo ważna część nauki Kościoła – powiedziała Olga Ewa Semeniuk-Patkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, w wywiadzie dla portalu radiomaryja.pl.  

radiomaryja.pl.: Kandyduje Pani do Sejmu. Poseł musi mieć jakiś światopogląd. Uważa Pani, że Pani wizja świata jest wyrazista? Co Pani sądzi np. o atakach na Papieża Polaka czy na Kościół?

Wicemin. O. E. Semeniuk-Patkowska: Światopogląd to test wiarygodności dla polityka. To on determinuje nasze wybory i decyzje. Przede wszystkim te w Parlamencie, które przecież mają wpływ na prawo do życia, prawo do suwerennego stanowienia o losach Ojczyzny czy wreszcie do poszanowania tradycji, w tym tradycji osadzonej w naszej wierze. Nie można oddzielać światopoglądu od tego, co się robi. To kwestia naszej uczciwości wobec wyborców i wobec samego siebie.

Dla mnie ważne jest, abym wciąż mogła być całym sercem oddana sprawom pomocy pokrzywdzonym. Doświadczenia dzieciństwa, młodości czy pierwszych kroków w dorosłym życiu nas formują. Nasza rodzina, ale potem już nasze dojrzałe decyzje decydują, jakie wartości przyjmujemy za własne. Czy to mają być wartości prawdy, czy może antywartości, takie jak niewłaściwie pojmowana wolność, sprowadzona w kręgach lewicowo-liberalnych do słynnego już hasła – przepraszam za kolokwializm – „róbta, co chceta”.

Dlatego sprzeciwiam się atakom na Kościół i św. Jana Pawła II. Nie tylko dlatego, że to ważne instytucje dla polskości, ale przede wszystkim to są symbole żywej wiary Kościoła, którego jestem częścią od dzieciństwa. Pamiętam ducha wspólnoty na poziomie rodzin, na poziomie parafii, którą budował Papież Polak,  stojący na czele Kościoła. To dla nas nie była instytucja, to była wspólnota. I tej wspólnoty, której jestem częścią, chcę bronić.

https://twitter.com/OlgaEwaSemeniuk/status/1707345779147350144

Jest Pani wiceministrem rozwoju. Polacy uważają, że rozwój blokują różne tzw. ekologiczne organizacje, radykalnie zielone, często podszyte ideologią. Zgadza się Pani z tym poglądem? 

Wicemin. O. E. Semeniuk-Patkowska: Żadna ideologia nie może być następcą wartości płynących z Ewangelii. Tymczasem widzimy, że te wartości są zastępowane modami, trendami. A przecież troska o środowisko, o naszych mniejszych braci to bardzo ważna część nauki Kościoła. Św. Franciszek to ważna postać Magisterium. Podkreśla, to obecny Papież. Chrześcijan nie trzeba uczyć troski o środowisko, troski o dobrostan zwierząt, bo to nasz katolicki obowiązek. Papież Jan Paweł II podkreślał, że niektóre teksty biblijne „przyznają, że nawet zwierzęta mają żywotne tchnienie lub oddech i otrzymały je od Boga”. Papież Benedykt powtarzał, że ma miłość nie tylko do kotów, ale do wszystkich zwierząt.

Nie można utożsamiać radykalizmów z troską o przyrodę. Radykalne zielone organizacje wykorzystują ją jako pretekst do często niejasnych interesów. Nord Stream II był popierany jako narzędzie do walki o zmniejszenie emisji CO2. Teraz widzimy, że temat rozbudowy portu Szczecin-Świnoujście, który będzie realną konkurencją dla portów niemieckich, jest przedmiotem zajadłego ataku „zielonych” organizacji. Podobnie było z przekopem Mierzei Wiślanej. Zastanawiające są te zbieżności.

Od ośmiu lat dbamy o przyrodę, chronimy polskie lasy, walczymy ze smogiem. Nie pozwolimy, by radykalne postulaty hamowały rozwój Polski lub prowadziły do pozbawiania Polaków prawa do posiadania samochodu czy wyjazdu na wakacje.

Jeśli już mówimy o sprawach światopoglądowych, to nie mogę zapytać Pani o feminizm. Jest Pani kobietą. Co dla Polek jest tu zagrożeniem? 

Wicemin. O. E. Semeniuk-Patkowska: Przede wszystkim chciałabym mówić o silnych stronach Polek. Badania pokazują, że jesteśmy bardzo dobrze wykształcone, doskonale odnajdujemy się na rynku pracy, łączymy życie zawodowe z rodzinnym. Nie potrzebujemy fałszywej troski lewicowych środowisk Zachodu czy skrajnie ideologicznych organizacji pozarządowych. Konserwatywne poglądy, przywiązanie i osadzenie w katolicyzmie nie stoją na przeszkodzie do sukcesów zawodowych i prywatnych. Wręcz przeciwnie. Przecież religia i rodzina to największa siła i wsparcie.

Co chciałaby Pani zaoferować Polkom jako przyszły poseł? A może znowu przyszły członek rządu?

Wicemin. O. E. Semeniuk-Patkowska: Polki są bardzo przedsiębiorcze. To bardzo duży impuls dla całego sektora polskich małych i średnich firm. Każda przedsiębiorczyni, zarówno ta początkująca, jak i zaczynająca prowadzić swoją firmę, powinna mieć wsparcie instytucji rządowych, takich jak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dlatego otworzyłam jej oddział w Olsztynie, by wesprzeć wszystkie mieszkanki Warmii i Mazur. Wiem też, że programy wsparcia muszą być dopasowane do konkretnych potrzeb, bo inne wyzwania stoją przed Polką dopiero zaczynającą dorosłe życie, inne przez młodą mamą, a jeszcze inne przed paniami w wieku średnim. Temu właśnie służy oferta PARP. Chciałabym to wyraźnie powiedzieć – Polki doskonale radzą sobie w biznesie czy na rynku pracy, ale solidaryzm społeczny wymaga, by niewidzialna ręka rynku była wspierana widzialną ręką państwa.

Troska o rodzinę i pracę zawodową to jedno, ale nie zapominam o lokalnych wspólnotach. Kobiety są w nich naturalnymi liderkami, jak np. w Kołach Gospodyń Wiejskich. Chciałabym wspomóc rozwój kościelnych chórów, orkiestr ochotniczych straży pożarnych oraz lokalnych ośrodków kultury – lokalna tradycja to siła Polski i Polaków. Tradycje lokalnych wspólnot to serce polskiej tożsamości.

Te obietnice są realne?

Wicemin. O. E. Semeniuk-Patkowska: Przez osiem lat Prawo i Sprawiedliwość udowodniło swoją wiarygodność. Jesteśmy sprawczy i na bieżąco reagujemy na pojawiające się wyzwania. Naszym celem jest sprawne państwo. Bardzo dużo w tej materii udało się zrobić.

Podam przykład, jak wiele udało się zbudować w ostatnim czasie na Warmii i Mazurach. Otworzyłam oddział PARP w Olsztynie, a w październiku powstaje biuro Rzecznika Finansowego. Dzięki niemu każdy pokrzywdzony człowiek czy mała firma przez instytucje finansowe (banki, firmy pożyczkowe, firmy ubezpieczeniowe) może otrzymać sprawną i profesjonalną pomoc i skutecznie dochodzić sprawiedliwości. To realne działania, ale wiemy, że dużo pracy jeszcze przed nami. Co do jednego jednak jestem absolutnie pewna – damy radę!

https://twitter.com/OlgaEwaSemeniuk/status/1704969020967944417

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl