Rada Katolickich Patriarchów Wschodu omówi dziś sytuację panującą na Bliskim Wschodzie

Rada Katolickich Patriarchów Wschodu omówi dziś złożoną sytuację, w jakiej żyją obecnie wspólnoty chrześcijańskie w wielu częściach Bliskiego Wschodu.

Do spotkania organu, który skupia wszystkich patriarchów i innych zwierzchników katolickich tego regionu dojdzie w miejscowości Demane koło Bejrutu. Od kilku lat, ze względu na działania wojenne, nie mogło dojść do takiego spotkania.

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest dramatyczna. Stanowią oni jedynie 4 proc. tamtejszej populacji – wskazuje ks. prof. Waldemar Cisło, dyr. polskiej sekcji papieskiej Organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W tej chwili najważniejsza jest sytuacja w Syrii i Iraku, gdzie chrześcijaństwo ginie. Przed wojną 5 proc. populacji Syrii to byli chrześcijanie, a dzisiaj, niestety, przez toczącą się wojnę, jest ich coraz mniej. Podobnie w Iraku. Irak jest  najtrudniejszym tematem, bo przed wojną, w 2003 roku było 1,5 mln chrześcijan, a dzisiaj jest ich 200 tys. To pokazuje, z jakimi problemami oni się tam borykają – powiedział ksiądz Waldemar Cisło.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie niesie pomoc chrześcijanom w Iraku i Syrii.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją.

W wyniku konfliktu zbrojnego, w który zaangażowały się światowe mocarstwa, śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl