fot. Marek Borawski/KPRP

Wspólne kroki Polski i Estonii w kierunku zielonej energii

Przed Polską trudne wyzwanie wdrożenia transformacji energetycznej. O tym, jak skutecznie ją przeprowadzić mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z prezydent Estonii.

Ponad 70 proc. energii elektrycznej w Polsce produkuje się z węgla.

– Tak polski przemysł został ustawiony jeszcze w czasach, kiedy byliśmy pod wpływem Związku Sowieckiego – stwierdził prezydent.

Dziś to dla Polski ogromne wyzwanie, tym bardziej, że nasz kraj chce sprostać wszystkim wymaganiom ochrony środowiska. Jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda, lawinowo wzrasta ilość wytwarzanej u nas energii odnawialnej.  W ciągu ostatnich lat nastąpił w tej kwestii wzrost o prawie 200 procent.

– Planujemy, aby do 2030 roku było to ponad 30 proc. ogólnie produkowanej   u nas energii, aby pochodziła ona właśnie ze źródeł odnawialnych; do 2040 roku ponad 40 proc. Wyzwanie jest rzeczywiście ogromne, także dlatego, że musimy przekształcić nasz sektor energetyczny, zapewniając mu stabilne dostawy energii elektrycznej – mówił Andrzej Duda.

Jest to proces, który musi być dobrze zaplanowany – wskazywał prezydent. Polska cały czas nad tym pracuje, dlatego też tak bardzo potrzebny jest okres przejściowy. To w nim będziemy przechodzili do stanu, w którym osiągniemy neutralność klimatyczną.

– Czyli taką neutralność, aby poziom pochłaniania zrównoważył poziom emisji. To jest rzeczywiście wielkie zadanie – oznajmił prezydent.

Polska swoje działania prowadzi m.in. w porozumieniu z Estonią. We wrześniu ubiegłego roku podpisany został list intencyjny w sprawie farm wiatrowych na Bałtyku po to, aby energia wiatrowa mogła zasilać polskie systemy energetyczne.

– Prawna przestrzeń Europy pozwala na rozwój zielonej energii, powinna też pozwalać, by zaangażowany był sektor prywatny, tak, abyśmy nie musieli płacić za to z kieszeni podatników, bo publiczne pieniądze służą do radzenia sobie z efektami ubocznymi takich zmian – powiedziała prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

https://twitter.com/PremierRP/status/1389836300199604225

Dowodem tego jest porozumienie z górnikami. Wygaszanie wydobycia węgla z pewnością odbije się na polskiej gospodarce, zlikwidowane zostaną miejsca pracy, dlatego trzeba dać Polakom szansę, by wraz z wdrażaniem tzw. zielonej energii powstawały nowe miejsca pracy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl