fot. twitter.com/PolskaPolicja

Rzecznik KGP: Służba w policji to zawód niebezpieczny; co roku życie 200 funkcjonariuszy jest zagrożone

Służba w policji to zawód niebezpieczny. Co roku odnotowujemy blisko 2500 napaści na funkcjonariuszy, z czego ok. 200 zagraża ich życiu – przekazał we wtorek insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Insp. Mariusz Ciarka powiedział, że policjanci przeprowadzają ok. 16 tysięcy interwencji każdego dnia. Zdarzenie, do którego zostali skierowani dwaj funkcjonariusze prewencji z Raciborza, dotyczyło podejrzanie zachowującego się mężczyzny, ubranego w strój przypominający policyjny mundur. W trakcie interwencji 42-letni funkcjonariusz został śmiertelnie postrzelony.

„Służba w policji to zawód niebezpieczny. Co roku odnotowujemy blisko 2500 tysiąca napaści na funkcjonariuszy, z czego ok. 200 to tzw. czynne napaści, czyli zdarzenia, w których wobec policjanta użyto noża, broni palnej lub innego narzędzia, jakim można odebrać życie” – powiedział insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji zaznaczył, że na tablicy pamiątkowej w KGP „jest już ponad 120 tabliczek z nazwiskami policjantów, którzy od czasu reformy policji polegli w trakcie wykonywania czynności służbowych”.

„Dziś całe środowisko policyjne z Komendantem Głównym Policji na czele pozostaje w smutku i łączy się w bólu z rodziną zmarłego funkcjonariusza” – mówił inspektor.

Do sprawy śmiertelnego postrzelenia policjanta odniósł się we wtorek gen. insp. Jarosław Szymczyk, szef KGP.

„Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi, który wypełniając słowa roty ślubowania, zginął zastrzelony przez bandytę. Środowisko policyjne pozostaje w głębokim żalu i smutku, a sercem z rodziną i najbliższymi. Cześć Jego Pamięci” – napisał na Twitterze gen. insp. Jarosław Szymczyk.

https://twitter.com/PolskaPolicja/status/1389501527539191808

Kondolencje rodzinie funkcjonariusza złożył Mariusz Kamiński, szef MSWiA, oraz związek zawodowy policjantów.

We wtorek rzecznik śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara poinformowała o śmierci policjanta, który rano został postrzelony podczas interwencji przez kierowcę zatrzymanego do kontroli samochodu renault scenic. Sprawca, który oddał do funkcjonariusza kilka strzałów, został zatrzymany. To 40-latek z rejonu Raciborza, notowany wcześniej za przestępstwa narkotykowe. Mężczyzna również został ranny, drugi z funkcjonariuszy postrzelił go w udo.

Do tragedii doszło przy ul. Chełmońskiego w Raciborzu. Jak relacjonowała rzecznik śląskiej policji, funkcjonariusze zatrzymali samochód do kontroli. Kierowca miał poszukać dokumentów, wyjął jednak broń, z której oddał strzały do jednego z policjantów. Funkcjonariusz doznał ciężkich obrażeń. Reanimacja nie przyniosła rezultatu.

Na miejscu trwają policyjne czynności z udziałem prokuratora, teren został zabezpieczony. Rodzina zmarłego policjanta oraz jego partner z patrolu będą objęci pomocą psychologiczną.

Insp. Mariusz Ciarka powiedział, że niezależnie od śledztwa prokuratury policja będzie wyjaśniać wszystkie okoliczności tragicznego zdarzenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl