fot. flickr.com

Wsparcie i aktywizacja osób starszych

W Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu polityki senioralnej państwa oraz organizacji pozarządowych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Organizatorem spotkania była sejmowa Komisja Polityki Senioralnej.

Uczestnicy rozmawiali o polityce państwa wobec osób starszych oraz o wsparciu aktywności tej grupy osób. Udział w konferencji wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, organizacji pozarządowych oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Senior Plus, Emerytura Plus oraz program Leki 75 Plus – to najważniejsze elementy prosenioralnej polityki państwa, na które wskazała wiceminister rodziny Elżbieta Bojanowska. Polityk podkreśliła, że rząd stopniowo podwyższa świadczenia emerytalne.

Z kolei szefowa Rady ds. Polityki Senioralnej poseł prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz oceniła, że problemem jest wciąż niska dostępność świadczeń z zakresu ochrony zdrowia, szczególnie w przypadku seniorów powyżej 90. roku życia.

– Starość nie jest niczym naznaczającym ani niczym ubliżającym, jak niektórzy mi mówią, kiedy mówię, że człowiek stary jest kimś doskonałym, bo człowiek dożywa zaawansowanego wieku. Mamy około 40 tysięcy osób w wieku między 95 a 100 lat i to jest ten problem, który nie jest rozwiązany. My mamy znacznie szerszy zakres tych problemów i znacznie szerszy zakres koniecznej pomocy, która musi być udzielona – wskazała prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz.

List do uczestników konferencji skierował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że jego gabinet dąży do otoczenia seniorów jak najlepszą opieką.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj