fot. PAP/Mateusz Marek

Trwa spotkanie liderów parlamentów krajów NATO

W Wilnie rozpoczęło się spotkanie liderów parlamentów krajów NATO. Polskę reprezentuje marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Podczas trzech paneli dyskusyjnych szefowie parlamentów omówią m.in. kwestie globalnych wyzwań stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim, a także obronności i przekazywania na ten cel większych środków. Rozmowy będą dotyczyć również wsparcia Ukrainy.

– W kontekście wojny na Ukrainie będziemy mówić o przekazywaniu większych środków na zbrojenia, ale przede wszystkim o tym, jak długoterminowo wspierać Ukrainę. W tym panelu będę zabierała głos jako jeden z głównych mówców – zapowiedziała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Polityk zaznaczyła, że jest to ważne wydarzenie. Wyraziła przy tym zadowolenie, że przewodniczący parlamentów zostali włączeni w dyskusje, zauważając, iż po raz pierwszy w historii takie spotkanie poprzedza szczyt NATO.

– Parlamenty mają do odegrania ważną rolę. Cieszymy się, że została ona dostrzeżona. Możemy wymienić poglądy, przedyskutować kwestie. Rozpoczęliśmy rozmowy już w czwartek wieczorem. Dzisiaj również będzie do tego okazja. Nie prowadzimy samodzielnej polityki zagranicznej, tylko robi to rząd. Jesteśmy w kontakcie. Chcemy wzmocnić głos polskiej strony w kwestii obronności i bezpieczeństwa Polski – zaznaczyła marszałek Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu powiedziała, że w rozmowach będzie uczestniczyło ponad 150 osób.

Szczyt NATO w Wilnie zaplanowano na 11 i 12 lipca.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl