Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 50,8 punktów
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 50,8 punktów – podała firma Markit. Wskaźnik ten mierzy nastroje kadry menadżerskiej w przemyśle. Jeśli przekracza on 50 pkt., to są one pozytywne. Jeśli nie, to jest odwrotnie.
Z analiz ubiegłego miesiąca wynika, że warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie uległy poprawie. Ożywienie w przemyśle spowalniał jednak spadek nowych zamówień wywołany osłabieniem krajowego popytu w czasie pandemii.
Produkcja wciąż rosła, choć w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej. Natomiast prognozy na najbliższe 12 miesięcy pogorszyły się. To może być trudny czas dla wielu branż – ocenił ekonomista, dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
– W październiku, według najnowszego odczytu, wskaźnik przekroczył nieznacznie poziom 50 punktów. Oznacza to, że ciągle dominuje optymizm, ale nie jest to odczucie zdecydowane u zarządzających polskimi firmami przemysłowymi. Dziś niestety wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach wskaźnik PMI się pogorszy, bo sytuacja epidemiczna nie nastraja nas pozytywnie. Jeśli dojdzie do zamknięcia kolejnych branż części polskich lub zagranicznych gospodarek, to trudno oczekiwać, że przemysł będzie wyrażał swoje zadowolenie – podkreślił dr Marian Szołucha.
Poziom zatrudnienia tymczasem podniósł się w najszybszym tempie od ponad dwóch lat, a eksport wzrósł w największym stopniu od niemal trzech – dodano.
W październiku PMI – osiągając poziom 50,8 pkt. – zasygnalizował ogólną poprawę warunków w sektorze czwarty miesiąc z rzędu.
RIRM