fot. Karolina Gierat

Wielki Piątek. W centrum liturgii stoi Krzyż – symbol męki i zbawienia

Wielki Piątek, jedyny dzień w roku bez Mszy świętej. W centrum liturgii stoi Krzyż – symbol męki i zbawienia. W kościołach wierni adorują Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

 

– Jest takie jedno miejsce we Wrocławiu – serce Wrocławia – w którym czeka najpiękniejsze serce, jakie kiedykolwiek chodziło po ziemi – wskazał ks. Arkadiusz.

Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu na Dworcu PKP.

To jest takie miejsce i czas, kiedy w zupełnie inny sposób mogę się pomodlić, w bliski sposób być z Panem Bogiem i z Maryją – mówił Ludwik.

Adoracja trwa całą dobę. Można przyjść o dowolnej porze.

W Wielkim Poście mam też postanowienie uczestniczenia w codziennej adoracji Pana Jezusa i ta kaplica ratuje mi bardzo życie, i ratuje to postanowienie  podkreślił Patryk.

Przed Najświętszym Sakramentem pani Mariola spędza nie minuty, a godziny.

– Obecność przed Najświętszym Sakramentem sprawia, że staje się rybakiem ludzi – dodała.

Można tu przyjść zawsze; w chwili smutku i radości; gdy potrzebujemy pobyć sami  albo czujemy się samotni; gdy leży nam coś na sercu.

Mieszkam bardzo blisko, więc mogę powiedzieć, że Pan Jezus jest moim codziennym przyjacielem, z którym spotykam się na dobranoc – wyjaśniła Elżbieta.

Kaplica uczy modlitwy w ciszy; uczy skupienia na Najświętszym Sakramencie.

Tu się uczę tej trudnej sztuki ciszy i milczenia, modlitwy sercem, medytacji, kontemplacji – wskazała Halina.

Cisza – wbrew pozorom – uczy też słuchania.

– Dzisiaj w świecie jest tyle hałasu, tyle różnych opinii, a tutaj tak naprawdę często wiele godzin siedząc z Biblią, otrzymuje słowo. To przynosi mi ogromny pokój – zaznaczyli Maria i Jerzy.

Wielki Piątek to dzień, gdy w centrum jest Krzyż, na którym Jezus oddał życie za nasze zbawienie. To dzień adoracji przy Grobie Pańskim; adoracji Żywego Boga – tłumaczył o. Tomasz Grabiec OFMCap.

To, co możemy celebrować w Wielki Piątek – przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i adoracja Pana Jezusa w Grobie – to okazja dla nas, by tak naprawdę zatrzymać się i skonfrontować wielkość Boga, i wielkość, do jakiej został zaproszony sam człowiek – dodał.

Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpowszechniła się w Europie w XIII wieku – wyjaśniła historyk Kościoła, dr Anna Sutowicz.

Dostępność sakramentów nie była tak wielka, w związku z tym Kościół usilnie namawiał do czci Najświętszego Sakramentu przede wszystkim poprzez adorowanie postaci eucharystycznych – wskazała.

W XIII wieku miał miejsce także Sobór Laterański IV. Utrwalił on przekonanie o rzeczywistej przemianie postaci eucharystycznych w Ciało i Krew Pańską w czasie Najświętszej Ofiary – podkreśliła dr Anna Sutowicz.

Liturgii Wielkiego Piątku w Watykanie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. W homilii kaznodzieja Domu Papieskiego, o. kard. Raniero Cantalamessa OFMcap, apelował, abyśmy powtarzali „z głęboką wdzięcznością i z większym niż kiedykolwiek przekonaniem słowa, które głosimy podczas każdej Mszy świętej: Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu. Wyznajemy Twoje zmartwychwstanie. Oczekujemy Twego przyjścia w chwale!”.

–  Chodzi o to, by uchronić wierzących – kto wie, może jakiegoś studenta uniwersytetu – przed wciągnięciem w ten wir nihilizmu, który jest prawdziwą „czarną dziurą” duchowego wszechświata, by rozbrzmiało wśród nas zawsze aktualne napomnienie naszego Dantego Alighieri: „Większą powagę miejcie, chrześcijanie, Nie bądźcie wiotcy jako puch w tej wierze, że każda woda was z brudu opierze” – zaakcentował o. kard. Raniero Cantalamessa OFMCap.

W Wielki Piątek wierni uczestniczyli w nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Jak co roku, Droga Krzyżowa przeszła ulicami Jerozolimy. To w tym miejscu Chrystus oddał za nas swoje życie, abyśmy mogli żyć wiecznie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl