Wieczór poświęcony św. Albertowi

Był powstańcem, artystą, zakonnikiem, społecznikiem, wzorem dla św. Jana Pawła II. Adam Chmielowski – św. Brat Albert to jeden z najbardziej fascynujących polskich świętych. Wieczór historyczno-muzyczny „Każdemu marzy się wolność” odbędzie się 9 marca w kościele pw. św. Brata Alberta w Lublinie. Towarzyszy mu wystawa „Gorzka chwała – Powstanie 1863 roku”.

Mógł podzielić los wynarodowionych polskich dzieci wysłanych na naukę do carskiego korpusu paziów. Zapobiegła temu jego matka. W Powstaniu Styczniowym walczył w legendarnej jednostce „Żuławów śmierci”, których dewizą była śmierć lub zwycięstwo. Po ucieczce z niewoli austriackiej wrócił na pole walki jako kawalerzysta, w bitwie pod Mełchowem stracił nogę.

Później studia artystyczne w Monachium, kariera artysty malarza przerwana decyzją o poświęceniu się pomocy najuboższym i życiu zakonnemu. Adam Chmielowski, czyli św. Brat Albert, swoją biografią mógłby obdzielić kilka życiorysów. Jan Paweł II mówił o nim: „Adam Chmielowski szedł do powstania z całym młodzieńczym zapałem. Na drogach powstańczych, w tych wszystkich bitwach, w których brał udział, zaczęła się kształtować ta właśnie dojrzałość, która stopniowo przeobraziła żołnierza i artystę w sługę ubogich i świętego, która przeobraziła Adama Chmielowskiego w brata Alberta. (…) I dlatego my nie możemy wobec Powstania Styczniowego przejść obojętnie. Zwłaszcza jeżeli zatrzymują naszą uwagę przy nim takie dwie wspaniałe postacie, jak ojciec Rafał i brat Albert. Musimy im wyrazić wdzięczność za tę szlachetność ducha, za tę moc wewnętrzną, na którą się zdobyli, którą tchnęli w innych, która jeszcze promieniuje”.

Koncert dedykowany św. Bratu Albertowi wpisuje się w cykl wydarzeń artystycznych poświęconych powstańcom, po latach wyniesionym na ołtarze. Organizatorem tej serii jest Robert Grudzień – znany muzyk, kompozytor, animator kultury, solista Filharmonii Lubelskiej.

– Powstanie trwało dwa lata. Teraz przypominamy wybitne osobowości, które walka o wolność wprowadziła na drogę do świętości – wyjaśnia autor ogólnopolskiego projektu.Wystąpią artyści związani ze środowiskiem lubelskim: Dorota Szostak-Gąska – sopran, Jakub Gąska – tenor, Natalia Kozub – skrzypce, Sebastian Kozub – wiolonczela, Robert Grudzień – organy. Komentarz historyczny wygłosi Anna Drela, historyk, dziennikarz. Koncert rozpocznie się o godz. 19.15 w kościele pw. św. Brata Alberta w Lublinie, gdzie przez całą niedzielę będzie też czynna wystawa „Gorzka chwała – powstanie 1863 roku”, przygotowana w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ta ważna ekspozycja w ramach projektu Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność” odwiedza miasta, gminy i parafie związane z Powstaniem Styczniowym. W całej Polsce zobaczyło ją ponad 60 tys. osób.

Na początku roku 2013 była prezentowana w Sejmie RP, potem w prestiżowych muzeach i instytucjach kulturalnych.
– Muszę przyznać, że kiedy pan Grudzień zwrócił się do nas z propozycją pokazania wystawy w całej Polsce, odniosłem się do niej nieufnie. Jednak po poznaniu szczegółów projektu okazało się, że jest on imponujący – przyznał Jan Engelgard, kierownik działu historycznego Muzeum Niepodległości w Warszawie i autor wystawy.

Wystawa składa się z 30 plansz prezentujących najważniejsze wydarzenia i postaci związane z powstaniem. Przy jej realizacji wykorzystano bogate zbiory znajdujące się w Muzeum Niepodległości w Warszawie, takie jak dokumenty, druki ulotne, grafiki, obrazy, realia. Są tam także eksponaty z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Wiele z nich nie było do tej pory prezentowanych publicznie.

Kamila Wrzesińska

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl