Wiceszef MSZ: Będziemy bronić naszego suwerennego prawa do podejmowania decyzji azylowych

Bez względu na okoliczności unijne będziemy bronili naszego suwerennego prawa do podejmowania decyzji azylowych; jeśli będzie trzeba, także przed sądami UE – powiedział PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Wiceminister odniósł się w ten sposób do wtorkowych zapowiedzi Komisji Europejskiej, że uruchomi wobec Polski, Węgier i Austrii procedurę o naruszenie prawa UE, jeśli kraje te nie rozpoczną do czerwca realizacji swoich zobowiązań dotyczących relokacji uchodźców.

Szymański zaznaczył, że procedura „musiałaby być wszczęta wobec absolutnej większości państw członkowskich, ponieważ prawie nikt nie wykonuje decyzji relokacyjnej z września 2015 r.”. Według niego wykonanie tej decyzji w skali UE „jest na poziomie ok. 10 proc.”.

„Bez względu na okoliczności unijne będziemy bronili naszego suwerennego prawa do podejmowania decyzji azylowych. Jeśli będzie trzeba, także przed sądami UE” – zapowiedział wiceszef MSZ.

W wydanym we wtorek komunikacie Komisja Europejska stwierdziła, że „większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację”, tymczasem „Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby”. W ocenie Komisji stanowi to naruszenie zobowiązań prawnych tych krajów „podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności”. KE wezwała jednocześnie Węgry, Polskę i Austrię do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl