fot. PAP/EPA

Wenezuela: Protest opozycji przeciwko skazaniu na 16 lat więzienia sześciu liderów związkowych

Wenezuelska opozycja ogłosiła w środę protest przeciwko wyrokom po 16 lat pozbawienia wolności dla sześciu działaczy związkowych aresztowanych na początku lipca ubiegłego roku za to, że „przewodzili protestom” pracowników, którzy domagali się godziwych zarobków i poprawy warunków pracy.

Sąd zakwalifikował działalność przywódców związkowych jako „konspirację dla celów przestępczych”.

Działacze związkowi Gabriel Blanco, Nestor Astudillo, Reynaldo Cortes, Alcides Bracho, Alonso Meledez i Emilio Negrin, których nazwiska ukazały się w środę na czołówkach dziesiątków latynoamerykańskich dzienników i portali internetowych, aresztowani zostali jeszcze w ubiegłym roku za udział w protestach pracowniczych.

Jak informują media, w czasie trwającego czternaście miesięcy procesu, jedyny świadek, na którego zeznaniach oparty był akt oskarżenia przeciwko związkowcom nie pojawił się ani razu na sali rozpraw.

W pierwszym półroczu 2023 roku opozycyjna wenezuelska instytucja – Obserwatorium Konfliktów Społecznych odnotowało, że w całym kraju odbyło się 4 351 protestów pracowniczych: jednym ze wspólnych żądań ich uczestników było podniesienie miesięcznej płacy minimalnej błyskawicznie topniejącej wskutek galopującej inflacji. Stanowi ona obecnie równowartość pięciu dolarów amerykańskich.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl