Protest pielęgniarek w Warszawie

Do Warszawy przyjedzie dzisiaj kilkanaście tysięcy pielęgniarek i położnych z całej Polski, by protestować przeciwko polityce rządu PO-PSL. Jak zapowiadają będą walczyć o swoją przyszłość do samego końca. Nawet jeśli będą zmuszone ogłosić ogólnopolską akcję strajkową.

Ministerstwo Zdrowia, aby uspokoić i tak już napiętą sytuację zaproponowało pielęgniarkom 300 zł brutto podwyżki.

Pieniądze te miałyby być wypłacane – ale w formie dodatku do wynagrodzenia. Co więcej, nie otrzymają ich pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistycznej, tylko te zatrudnione w szpitalach. Jak zapewnia Anna Wonaszek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, w rzeczywistości ta propozycja oznacza podwyżkę o niecałą złotówkę na godzinę i nie ma żadnego przełożenia na płace w latach następnych.

– Ta kwota oferowana przez ministra, czyli de facto 170 zł na rękę, to nie jest absolutnie żaden mechanizm, który przyciągnąłby młodzież do wykonywania tego zawodu w Polsce. Pielęgniarki mają teraz 46 lat plus – taka jest średnia – i w tej chwili następuje bum osób, które odchodzą na emeryturę. Powstaje tzw. luka pokoleniowa, która jest bardzo niebezpieczna dla pacjentów – podkreśla Anna Wonaszek.

Niestety minister pozostaje głuchy na postulaty środowiska pielęgniarskiego, które od dłuższego czasu zwracają uwagę na inne kwestie niż tylko podwyżki płac.

– Domagamy się podstawowych rzeczy, które mają uatrakcyjnić wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce. Przez 8 lat, zamrażając wynagrodzenia, doprowadzono do tego, że mnóstwo młodych pielęgniarek bardzo dobrze wykształconych wyjechało za granicę. Oni teraz opiekują się pacjentami nie naszymi, nie z naszego kraju – zaznacza przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

Pielęgniarki podczas wizyty w Warszawie zamierzają spotkać się z przedstawicielami rządu. Jeśli te rozmowy nie zakończą się podpisaniem porozumienia, wówczas przyjdzie czas na ogólnopolską akcję strajkową.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl