W Warszawie odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie przedstawiciele rodzin odsłonili we wtorek Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Odsłonięty został również kamień w miejscu, gdzie ma stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Były to dwa ważniejsze punkty państwowych uroczystości w 8. Rocznicę katastrofy, w której zginęło 96 osób, m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślał, że pomnik ofiar to pomnik pamięci, godności i wierności [czytaj więcej]. Jak wyjaśnił, w katastrofie smoleńskiej zginęła znaczna część polskiej elity. Dodał, że chociaż śmierć zwykłych Polaków byłaby równie ważna, to trzeba pamiętać, że to buduje szczególny związek z tym, co wydarzyło się w 1940 r. w Katyniu.

– Tam też mordowano polska elitę i dlatego trzeba o tym pamiętać. (…) Ten pomnik jest właśnie wyrazem odrzucenia lęku. Odrzucenia lęku i przywrócenia godności. Godności państwa, godności narodu. I dlatego jest taki potrzebny – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS wskazał też na rolę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Oświadczył, że zarówno odsłonięty dziś Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, jak i pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który dopiero powstanie, „nie są przeciwko nikomu”.

Głos zabrał również prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił, że tragedia smoleńska dotknęła nie tylko rodzin ofiar, ale również Polski, gdyż straciła ludzi, którzy mogli dla niej dokonać wielu rzeczy.

Zaznaczył, że w katastrofie zginęli polscy patrioci o różnych poglądach politycznych, których zjednoczyła chęć uczczenia pomordowanych oficerów.

Prezydent dodał, że ma nadzieję, iż Pomnik Ofiar, który stanął w bardzo szczególnym miejscu Warszawy zjednoczy Polaków i będzie symbolem wspólnoty.

– Wymowny obelisk, który, wierzę w to, stanie się w krótkim czasie świętym miejscem dla wszystkich Polaków. Wielkim miejscem naszej wspólnoty – podkreślał prezydent.

W centralnych uroczystościach biorą udział licznie zgromadzeni Polacy.

Centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych trwają od rana w Warszawie. Przed południem odbył się m.in. apel pamięci przy pałacu prezydenckim.

Wieczorem sprawowana będzie Msza św. w Bazylice Archikatedralnej. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Po Mszy wyruszy marsz pamięci.

RIRM

drukuj