fot. kijow.msz.gov.pl

We Lwowie obradował Komitet Konsultacyjny prezydentów Polski i Ukrainy

We Lwowie odbyło się posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy, podczas którego omówiono stosunki między dwoma państwami oraz realizację ustaleń poczynionych w trakcie spotkania Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w sierpniu w Warszawie.

Ze strony polskiej w rozmowach uczestniczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, zaś z ukraińskiej zastępca szefa biura prezydenta Ihor Żowkwa – poinformowały we wtorek wieczorem służby prasowe prezydenta Ukrainy.

Było to już 28. posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego. Według komunikatu, Krzysztof Szczerski poinformował o sytuacji w Polsce po październikowych wyborach parlamentarnych oraz potwierdził poparcie Warszawy dla europejskich i euroatlantyckich dążeń Ukrainy. Zapewnił również o gotowości Polski do dalszych działań na rzecz odnowy integralności i suwerenności Ukrainy.

Ihor Żowkwa ze swej strony mówił o reformach w jego kraju oraz działaniach podejmowanych przez prezydenta Zełenskiego w celu zakończenia wojny w Donbasie. Zastępca szefa biura prezydenckiego w Kijowie podziękował jednocześnie za wsparcie udzielane Ukrainie przez Polskę na arenie międzynarodowej, przede wszystkim w Unii Europejskiej i NATO.

Uczestnicy spotkania pozytywnie ocenili postępy w realizacji ustaleń w kwestiach związanych ze wspólną pamięcią historyczną.

„Ihor Żowkwa wyraził nadzieję, że jednym z wyników restartu dialogu ukraińsko-polskiego będzie uporządkowanie miejsc ukraińskiej pamięci narodowej na terytorium Polski” – ogłoszono po rozmowach we Lwowie.

W trakcie oficjalnej wizyty Zełenskiego w Polsce i jego rozmów z Andrzejem Dudą w końcu sierpnia prezydent Ukrainy wyraził gotowość do odblokowania prac poszukiwawczych szczątków polskich ofiar konfliktów pogrzebanych w jego kraju. Prace te zostały zablokowane w 2017 r. po demontażu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Wołodymyr Zełenski mówił wówczas w Warszawie, że ma nadzieję, iż strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w naszym kraju. Zaproponował też prezydentowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

Pod koniec września wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że władze w Kijowie pozytywnie odpowiedziały na wniosek Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które są pochowane na Ukrainie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl