Wchodzi w życie ustawa zmieniająca przepisy „Apteki dla Aptekarza”

W życie wchodzi dziś nowelizacja ustawy o KUKE, która zawiera m.in. zmianę przepisów ustawy o prawie farmaceutycznym. Regulacje modyfikują zasadę „Apteka dla Aptekarza” i doprecyzowują przepisy antymonopolowe dla podmiotów prowadzących apteki. Teraz kontrolę nad podmiotem prowadzącym aptekę będzie mógł przejąć tylko farmaceuta lub farmaceuci w ramach wybranych spółek osobowych. Podmiot przejmujący nie będzie mógł kontrolować więcej niż czterech aptek. Za złamanie przepisów grozi kara od 50 tys. zł do nawet 5 mln złotych.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków, podkreślił, że ustawa była konieczna i od lat wyczekiwana przez farmaceutów.

Przeciwko niej pojawiło się pół tysiąca artykułów – w większości opłaconych i sponsorowanych – które miały pokazać regulację w złym świetle. Lobbing był przeogromny, przepotężny i kosztował wiele milionów złotych. W ten sposób kilka podmiotów obroniło się przed tym, żeby nie weszły przepisy, które będą nadal im pozwalać cały ten rynek przejmować. Dzisiaj może się nam wydawać, że jest to niegroźny proces – pojawiła się jedna lub dwie kolorowe apteki w pobliżu – ale warto wiedzieć, że w tych miejscach, gdzie one już się zadomowią, najczęściej ceny po chwili idą w górę. Wzmacnianie pozycji kilku zagranicznych podmiotów na tak strategicznym rynku byłoby bardzo niekorzystne i niebezpieczne z punktu widzenia państwa – zaznaczył.

Ponadto wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni będą cofać zezwolenia na prowadzenie aptek podmiotom, które przejęły je wbrew przepisom. Nowela ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 września.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl