fot. pixabay.com

Trwają prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej

Wydłużyliśmy okres na zgłaszanie uwag i czekamy na nie do końca sierpnia – mówi wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, w kontekście prac nad nowelą ustawy refundacyjnej. Tematem zajęła się dziś senacka Komisja Zdrowia. 

Nowela do konsultacji trafiła pod koniec czerwca. To pierwszy od 9 lat tak duży projekt zmieniający zasady refundacji. Przewiduje on m.in. zmiany w obowiązywaniu list refundacyjnych, a także w ustalaniu programów lekowych.

Całkowity budżet na refundację będzie wynosił nie więcej niż 17 proc. sumy środków publicznych przeznaczonych na ten cel w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, przekonywał w Senacie, że proces konsultacji jest bardzo szczegółowy, a resort z uwagą wsłuchuje się w krytykę.

– Po formalnym przekazaniu uwag przystępujemy do analizy, do wprowadzenia zmian do projektu. Będziemy chcieli spotykać się z poszczególnymi interesariuszami, aby uzgadniać ostateczne zmiany, jakie zostały przedstawione, abyśmy mogli pójść dalej z procesem legislacyjnym. Ustawa jest duża, więc proponujemy minimum pięć spotkań, aby przeanalizować temat całej ustawy – ocenił wiceminister.

Pod koniec lipca 12 organizacji zaapelowało do resortu zdrowia o wstrzymanie prac nad projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. Ministerstwo przekonuje, że dialog trwa – odbyło się już spotkanie z branżą farmaceutyczną, przedstawicielami izb gospodarczych oraz branży dystrybutorów.

Dodatkowo zorganizowano spotkanie ze środowiskami pacjenckimi i posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl