fot. pixabay.com

Spowolnienie gospodarcze w krajach Europy Zachodniej

Kraje Europy Zachodniej mierzą się ze spowolnieniem gospodarczym. Wpływa to także na polski rynek.

Coraz gorsze wskaźniki gospodarcze odnotowują Niemcy, które przez dekady były liderem na Starym Kontynencie. Na niskim poziomie utrzymują się: produkcja przemysłowa, konsumpcja, inwestycje oraz eksport. Część ekonomistów spodziewa się, że niemiecki PKB spadnie w tym roku o 0,4 procent. Prognozy na kolejne kwartały nie są dobre.

Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski, dlatego – jak zauważył ekonomista, dr Grzegorz Piątkowski – także nam powinno zależeć na poprawie sytuacji u naszych sąsiadów.

– Jesteśmy dość mocno związani. Niemcom trzeba kibicować, aby ich gospodarka jak najszybciej się odbiła, żeby osiągała dobre wyniki. To jest wielki bonus dla polskiej gospodarki. W Unii Europejskiej jesteśmy na tyle powiązani z pozostałymi krajami, że jakiekolwiek zawirowania w większych krajach mogą mocno wpłynąć na gospodarkę Polski – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju utrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. na poziomie 0,6 procent. Bank obniżył natomiast szacunek na 2024 r. o 0,3 punkty procentowe – do 2,7 procent. Głównymi ryzykami dla wzrostu gospodarczego są sytuacja geopolityczna i globalne trendy handlowe.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl