Znowelizowano przepisy dot. składów sędziowskich w procedurach cywilnych

W życie wchodzą dziś znowelizowane przepisy wprowadzające zmiany w odniesieniu do składów sędziowskich w procedurach cywilnych. Zgodnie z nimi sądy cywilne w instancji odwoławczej mają orzekać jednoosobowo, a w składzie trzyosobowym tylko w wyjątkowych przypadkach.

W myśl nowych przepisów wyjątki mają dotyczyć m.in. spraw zawiłych lub na przykład spraw o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia przekracza milion złotych.

Zmiany pozwolą skierować sędziów do odrębnych postępowań i uporać się sądom z zaległościami. Ponadto przyczynią się do uproszczenia i przyśpieszenia prowadzonych spraw – wskazuje wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł.

– To rozwiązanie godzi ze sobą potrzebę skierowania sędziów do poważnych i trudnych spraw, dlatego skład jednoosobowych pozwala na to, żeby uwolnić moce do innych spraw. Uwolnienie ukrytego potencjału, jeśli chodzi o wydajność pracy sądów odwoławczych, jest niebagatelnym użytkiem. To ogromna korzyść w sytuacji, gdy sądy są obłożone mnóstwem spraw. Skład jednoosobowy zapewnia, że dwóch sędziów będzie rozpoznawać inne sprawy. W związku z tym obywatele będą mieli sprawy prowadzone w sposób prostszy i szybszy – mówi wiceminister Marcin Warchoł.

Nowela Kodeksu postępowania cywilnego, której przepisy wchodzą dziś w życie, została uchwalona przez Sejm 7 lipca. Prezydent podpisał ją 28 sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl