fot. PAP/EPA

Górski Karabach przestanie istnieć na początku przyszłego roku

Od stycznia Górski Karabach przestanie istnieć. Ormianie przedostają się do Armenii. Granicę przekroczyło już ponad 50 tysięcy osób.

https://youtu.be/F0g3YfBKJ4o

Po tym gdy władzę w Górskim Karabachu przejął Azerbejdżan, Ormianie masowo przedostają się do Armenii. Zarejestrowano już ponad 50 tysięcy uchodźców. To więcej niż jedna trzecia ludności enklawy. Choć władze w Baku zapewniły o ochronie mniejszości etnicznych w Górskim Karabachu, to już pojawiają się niepokojące głosy o czystkach etnicznych.

– Każdy ksiądz wraz ze swoim zgromadzeniem opuszcza Karabach. Jeżeli całe zgromadzenie wyjdzie, kapłan podąża za nim (…). Kościołom i klasztorom grozi zniszczenie. Były już tego przykłady. Podczas wojny 44-dniowej wysadzono w powietrze kościół. Wiele świątyń zostało zniszczonych lub zbezczeszczonych – powiedział o. David.

Mieszkańcy Armenii starają się pomóc uchodźcom.

– To, co teraz robimy, to pomaganie wszystkim dzieciom. Pomagamy, jak możemy: jedzeniem, napojami; tym, czego im brakuje. Dajemy „pierwszą pomoc” – zapewnił David Harapetyan.

Po kapitulacji Górskiego Karabachu władze Armenii informowały, że są gotowe przyjąć około 40 tysięcy uchodźców. Później padły zapewnienia, że Armenia przyjmie wszystkich potrzebujących. Sytuacja może się pogorszyć, bo władze Azerbejdżanu zapowiedziały, że Górski Karabach przestanie istnieć.

„Od 1 stycznia 2024 roku przestają istnieć wszystkie instytucje państwowe i organizacje pod ich jurysdykcją administracyjną oraz Republika Górskiego Karabachu. (…) Ludność Górskiego Karabachu, w tym żyjąca poza enklawą, powinna przeczytać warunki reintegracji zaprezentowane przez Azerbejdżan, by podjąć dalszą, niezależną i indywidualną decyzję o możliwości pozostania w Górskim Karabachu bądź powrotu tam” – wskazano w dekrecie wystosowanym przez władze Azerbejdżanu.

Armenia oskarża premiera o bierność wobec losu Górskiego Karabachu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl